reklama

Vojtěch chystá český semafor podle regionů. Má ukázat ohniska a opatření ke koronaviru

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) příští týden představí semafor České republiky, bude z něj zřejmé, jaká je v jednotlivých regionech koronavirová situace. Vojtěch to řekl pro CNN Prima NEWS s tím, že každá barva v semaforu na sebe bude mít navázána protikoronavirová opatření.

reklama

„Chceme příští týden představit určitý systém stupňů pohotovosti. To je to, co nám ještě chybí. Některé státy tento systém mají, třeba Nový Zéland ho teď připravuje a chce ho prezentovat i Rakousko,“ řekl ve středu Adam Vojtěch pro CNN Prima NEWS. „To znamená určitý semafor. Podle míry rizika by na to byla navázána skutečně jasná opatření, třeba v nemocnicích, ale i protiepidemická opatření, například omezování hromadných akcí,“ dodal Vojtěch.

„Ty stupně se budou věnovat právě třeba přípravě nemocnic. Určí, kdy mají nemocnice začít reprofilizovat lůžka, připravovat nějaké covidové jednotky a podobně,“ uvedl dále Vojtěch s tím, že cílem semaforu je především srozumitelnost pro občany.

K tématu

V Česku je aktuálně 5 046 aktivních případů koronavirové nákazy, hospitalizováno je ke středečnímu datu 148 lidí. Doposud v souvislosti s nákazou zemřelo 360 lidí a vyléčilo se 8 918.

Situace nemusí být všude stejná

„Každý ten stupeň podle míry rizika na sebe bude mít navázána rámcová opatření. Lidé by tedy měli mít možnost predikovat, co se může dít, pokud se situace zhorší v rámci konkrétního regionu. Situace nemusí být všude stejná,“ dodal Vojtěch pro CNN Prima NEWS.

Okolnosti koronavirové nákazy se nyní kraj od kraje i region od regionu liší. Krajská hygienická stanice například pro celý Moravskoslezský kraj rozšířila protiepidemiologická opatření minulý pátek. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách.

K tématu

Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Opatření a jejich okamžité uvedení v platnost vyvolaly kritiku.

Další hlavní zprávy

Domácí

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní

Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení severoatlantické aliance (NATO) v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky USA budou vracet v půlce června, informoval ve středu v tiskové zprávě Generální štáb Armády ČR. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Žena šla na potrat, přesto se jí narodilo živé dítě. Bylo to mučení, popisuje
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama