Vojtěch chystá český semafor podle regionů. Má ukázat ohniska a opatření ke koronaviru

Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) příští týden představí semafor České republiky, bude z něj zřejmé, jaká je v jednotlivých regionech koronavirová situace. Vojtěch to řekl pro CNN Prima NEWS s tím, že každá barva v semaforu na sebe bude mít navázána protikoronavirová opatření.

„Chceme příští týden představit určitý systém stupňů pohotovosti. To je to, co nám ještě chybí. Některé státy tento systém mají, třeba Nový Zéland ho teď připravuje a chce ho prezentovat i Rakousko,“ řekl ve středu Adam Vojtěch pro CNN Prima NEWS. „To znamená určitý semafor. Podle míry rizika by na to byla navázána skutečně jasná opatření, třeba v nemocnicích, ale i protiepidemická opatření, například omezování hromadných akcí,“ dodal Vojtěch.

„Ty stupně se budou věnovat právě třeba přípravě nemocnic. Určí, kdy mají nemocnice začít reprofilizovat lůžka, připravovat nějaké covidové jednotky a podobně,“ uvedl dále Vojtěch s tím, že cílem semaforu je především srozumitelnost pro občany.

V Česku je aktuálně 5 046 aktivních případů koronavirové nákazy, hospitalizováno je ke středečnímu datu 148 lidí. Doposud v souvislosti s nákazou zemřelo 360 lidí a vyléčilo se 8 918.

Situace nemusí být všude stejná

„Každý ten stupeň podle míry rizika na sebe bude mít navázána rámcová opatření. Lidé by tedy měli mít možnost predikovat, co se může dít, pokud se situace zhorší v rámci konkrétního regionu. Situace nemusí být všude stejná,“ dodal Vojtěch pro CNN Prima NEWS.

Okolnosti koronavirové nákazy se nyní kraj od kraje i region od regionu liší. Krajská hygienická stanice například pro celý Moravskoslezský kraj rozšířila protiepidemiologická opatření minulý pátek. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách.

Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Opatření a jejich okamžité uvedení v platnost vyvolaly kritiku.

Tagy: