reklama

Obrovský nárůst počtu případů covidu ve školách. Za pondělí jich bylo více než tři tisíce

PCR testy ve školách prokázaly významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Zatímco minulý týden v pondělí i ve čtvrtek testy potvrdily pokaždé kolem 1 400 případů nákazy, toto pondělí se číslo zvedlo více než dvojnásobně, a to na 3 381.

reklama

Podíl pozitivních výsledků se zvýšil z 0,1 procenta na 0,3 procenta testovaných. Na nárůstu počtu nakažených se podle resortu zdravotnictví významně projevuje nástup nakažlivější koronavirové varianty omikron. Podle aktuálních dat ministerstva testy ve čtvrtek v Česku prokázaly 11 675 případů koronaviru, tedy o tři čtvrtiny víc než o týden dřív.

Testování ve školách se tento a minulý týden konalo v pondělí a ve čtvrtek. Od příštího týdne se jeho frekvence sníží na jednou týdně, a to vždy v pondělí. Výsledky antigenního testování ze čtvrtka podle ministerstva naznačují další nárůst zachycených případů nákazy. Pozitivní test vyšel 5 666 žákům a 513 zaměstnancům, na potvrzení výsledků PCR testy se zatím čeká.

Minulý týden potvrdila přesnější PCR metoda výsledky pozitivních antigenních testů v necelé polovině případů. Testování se v pondělí účastnilo zhruba 1,2 milionu žáků a 180 tisíc zaměstnanců škol. Nákaza se PCR testem potvrdila u 3 067 dětí a 314 pracovníků.

„Nejvyšší hodnoty a zároveň také nárůsty v čase vykazuje Praha, což koresponduje s výsledky sledování varianty omikron. Právě v pražské populaci je podíl omikronu na výskytu nákaz nejvyšší v ČR,“ uvedlo ministerstvo.

S nárůstem virové zátěže v populaci se podle úřadu zvedá také podíl antigenních testů, jejich zjištění potvrdila metoda PCR. V pondělí se takto nákaza prokázala zhruba u 60 procent pozitivních antigenních testů, minulé pondělí to bylo u třetiny.

Testování na covid je od minulého týdne povinné pro neočkované i očkované. Do karantény zatím musejí jen neočkovaní, od příštího týdne by se to však mohlo změnit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama