reklama

Nemůžeme se ke covidu chovat jako k chřipce. Jsme ve válce s omikronem, tvrdí Philipp

Zatím ještě nenastal čas přistupovat ke covidu jako ke chřipce. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Soudí tak i na základě nevyzpytatelného omikronu, který v některých státech způsobil zaplnění nemocničních kapacit. V jiných zemích však i přes vysoký počet nakažených tato varianta chod zdravotnictví ovlivňuje minimálně.

reklama

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) bude v pátek odpoledne jednat o změnách protiepidemických opatření. Vláda chce mimo jiné určit profesní skupiny, kterých se bude týkat takzvaná pracovní karanténa. Ta by jim umožňovala chodit do práce, i když budou mít pozitivní antigenní test. Vláda tak chce udržet fungování státu v chodu i v případě, že by varianta omikron naplno udeřila v Česku.

Podle lidoveckého poslance Toma Philippa stojí před Fialovým kabinetem velmi složitý úkol. „Měli bychom se inspirovat v zahraničí, ale vymyslet funkční systém bude složité. Omikron někde nemocnice plní a jinde ne. Je těžké se v tom orientovat,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS. Philipp je přesvědčen, že je potřeba k problému přistupovat individuálně.

„Vláda musí říct, koho necháme doma v karanténě a koho pustíme do práce. Měla by vybrat tak, aby v případě vysokého počtu nakažených, nezkolaboval systém,“ dodal. S tím, že je varianta omikron velmi nevyzpytatelná, souhlasí i opoziční poslanec a rovněž lékař Julius Špičák (ANO).

Špičák: Funkční systém se vymyslet nedá

„Když se kouknete do okolních zemí, tak se omikron chová různě. Někde je prudký nárůst hospitalizovaných, zatímco v některých zemích přes nárůst nakažených počet hospitalizovaných klesá. Funkční systém se v současnosti prakticky vymyslet nedá. Covid se chová nepředvídatelně, stanovit normy pracovní karantény bude složité,“ řekl.

Sám by do pracovní karantény zahrnul celé školství, ovšem za dodržování přísného nošení ochranných pomůcek. Podle Philippa je ovšem české školství díky opakovanému testování chráněno poměrně dobře

„Nejsem si jistý, jestli je to tak klíčové, abychom pouštěli velice infekční děti do kolektivu, kde mohou nakazit ostatní. Měli bychom se soustředit na obory, kde v případě, že se zastaví práce, dojde k ohrožení běžného chodu státu,“ prohlásil.

Srovnání s chřipkou

Philipp také uvedl, že ještě není čas chovat se ke covidu jako k běžné chřipce. „Jakmile přestane zaplňovat nemocnice, budeme k němu moci tak přistupovat. Je válka s omikronem, musíme to tak brát. Ve válce se někdy musí přijímat opatření, která jsou trochu nebezpečná, to se nedá svítit,“ zdůraznil.

Mnoho odborníků ale v posledních týdnech upozorňuje na to, že čas vnímat covid jako chřipku už přišel, a to právě kvůli variantně omikron, která má být přes svou větší nakažlivost mnohem méně patogenní než indická delta. Nová zpráva od vědců z Washingtonské univerzity dokonce tvrdí, že je omikron méně nebezpečný než běžná chřipka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama