Povinné očkování by se studentů, kteří mají povinné praxe ve zdravotnických zařízeních a v domovech sociálních služeb, mohlo týkat až od 1. září. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) CNN Prima NEWS sdělil, že o této možnosti kraje a školy jednají s rezorty zdravotnictví i školství.
Vyhláška o povinném očkování proti covidu, kterou přijala ještě vláda Andreje Babiše (ANO), se vztahuje i na studenty, kteří mají povinné praxe ve zdravotnických zařízeních a v domovech sociálních služeb.
Jak předejít kolapsu? O covid pacienty by se starali i nakažení zdravotníci, říká Philipp
Možností, jak předejít nedostatku zdravotníků, je umožnit pracovat i těm, kteří budou infikovaní a bezpříznakoví. Postup, který zavedli ve Francii, by mohl být aplikován i v Česku. Uvedl to poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. Poslankyně Karla Maříková (SPD) ovšem upozornila na to, že při podobné praxi je třeba brát v potaz, že nová varianta omikron je sice mírnější, ale na druhou stranu mnohem nakažlivější.
Bez očkování proti koronaviru od 1. března nemohou na praxi a nesplní tak podmínky nutné pro ukončení studia. Kraje a střední zdravotnické školy chtějí posunout účinnost vyhlášky až k 1. září tohoto roku.
„Jednáme o tom mezi hejtmany a také s rezorty školství a zdravotnictví,“ potvrdil CNN Prima NEWS Martin Netolický. Také dodal, že „se jeví jako logické posunout účinnost této vyhlášky na začátek školního roku“. Podle Netolického zdravotnické profese nejsou v lehké situaci a zdravotnická zařízení i poskytovatelé sociálních služeb potřebují každou ruku se zvládnutím pandemie.
„V této věci konají i poslanci za Pardubický kraj přímo na ministerstvu školství. My jako zřizovatel potřebujeme, aby praxe pokračovaly kontinuálně. Nařídit povinné očkování ze dne na den není jednoduché. Potřebujeme, aby pokračovali,“ doplnil Netolický s tím, že jednat by se mělo koncem ledna.
Předseda Asociace zdravotnických škol Karel Štix CNN Prima NEWS sdělil, že by posunutí účinnosti vyhlášky pomohlo nejen studentům, ale i zdravotnickým školám a zařízením, se kterými školy praxe domlouvají.
„Školy už mají s poskytovateli zdravotnických služeb nasmlouvané studenty a podmínky praxí, pokud by od 1. března vypadli někteří žáci, musely by školy přepisovat smlouvy a nemocnice by si sháněly náhradníky,“ uvedl. Navíc podle něj zavedení této povinnosti uprostřed školního roku není pro studenty spravedlivé, protože by se jim měnily podmínky pro úspěšné zakončení studia za pochodu.
Jestli je posunutí účinnosti vyhlášky reálné, reportéři CNN Prima NEWS zjišťovali u ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Ten ale na konkrétní otázku neodpověděl. Podle předchozích vyjádření novelizaci vyhlášky o povinném očkování proti koronaviru představí v polovině února.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) nechtěl v pátek změnu účinnosti vyhlášky a podmínek praxí komentovat. Jestli se skutečně účinnost posune na 1. září, záleží právě na zmíněných dvou rezortech školství a zdravotnictví.