Z čeho to zaplatíme, zoufají si lidé. Brněnské Vinohrady zdražují nájemné o 130 procent

V Brně se lidem výrazně zdraží nájemné.

Zvyšování nájmů v Brně

Obyvatelé jednoho z největších brněnských sídlišť se bouří proti skokovému zvýšení nájemného. To současné patří k nejnižším ve městě, některým domácnostem letos stoupne o bezmála 130 procent. Radnice městské části Brno-Vinohrady chce tímto způsobem získat více peněz na opravy bytových domů.

Přes 35 let žije Jana Knyblová se svým manželem v třípokojovém bytě v jednom z paneláků na brněnských Vinohradech. I ona citelně pocítí razantní navýšení obecního nájmu. „Jsem v důchodu, manžel půjde za chvilku také, tak je to moc. Předchozí starosta sliboval, že se nájmy zvedat nebudou, také se nezvedaly. Je to velký skok. Kdyby to udělali třeba na dvakrát, ale když to najednou zvednou o pět tisíc, tak je to moc,“ popisovala pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Kormidlo na trhu s nemovitostmi se otáčí. Ceny opět poletí vzhůru, úrokové sazby totiž klesají

Radnice spravuje tisíc osmdesát jedna bytů. V sedmi stech z nich stále platí lidé mnohem nižší nájemné než ostatní. Pro příklad – v panelovém bytě 3+1 dosud nájemce platí 3 800 korun. Po zdražení už ale bude mít nájemné o čtyři tisícovky vyšší.

Jak vypadá pro srovnání výše nájemného v podobném bytu v jiných částech Brna? Třeba v Židenicích platí domácnost za třípokojový byt přes devět tisíc měsíčně, v brněnské Bystrci kolem 8 350 korun. „Fond je zanedbaný. Stav domů je špatný a není kde vzít na opravy,“ vysvětlovala starostka městské části Brno-Vinohrady Jitka Ivičičová (KDU-ČSL).

Řada obyvatel už teď přiznává, že nebude mít zvýšený nájem z čeho zaplatit. Někteří tak budou žádat o příspěvek na bydlení, jiní chtějí, aby částku určil soud. „Soud by pochopitelně byl vázán  zákonnými limity. To znamená jednou za tři roky o třicet procent nad tu původní hranici, maximálně do výše nájemného obvyklého v daném čase a místě,“ popsal advokát Jan Tryzna.

Způsob, jakým radnice oznámila zdražení nájmů, se nelíbí některým lidem ani opozici. Podle ní samospráva nebere ohled na obyvatele, kteří si brali spotřebitelské úvěry na zhodnocení svých bytů. „Neprošlo to zastupitelstvem, nekomunikovali to na komisi, dozvěděl jsem se to na internetu, kde mi lidé psali, že mají tento problém,“ uvedl opoziční zastupitel Radek Sedláček (SPD). Vedení samosprávy si ale za svými kroky stojí a chce je obyvatelům vysvětlit na společném setkání na začátku března.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podezřelé ceny cukru. Antimonopolní úřad odhalil výrazné navýšení marží na pultech řetězců

Tagy: