CNN Prima News zvýšení

zvýšení

Výpis příspěvků ke štítku „zvýšení“

Jurečka slíbil pomoc lidem v nouzi. Stoupne životní a existenční minimum i přídavek na dítě

30. října 2022 13:48

Životní a existenční minimum se od ledna zvýší o pět až šest procent. Přesné číslo chce ministerstvo práce a sociálních věcí stanovit podle údajů ČSÚ o inflaci za říjen. Přídavek na dítě by se měl zvýšit o 30 procent. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Evropská centrální banka po 11 letech zvýšila úrokové sazby. Experty zaskočila svou razancí

21. července 2022 15:19

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od roku 2011. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci v eurozóně. Rozsah zvýšení sazeb je přitom výraznější, než banka původně avizovala.

Rekordní pokles příjmů? Nechci být bezcitný, ale nejde o katastrofu, zdůrazňuje ekonom

9. června 2022 23:24

Minimálně deset let platy reálně rostly, takže nynější pokles není katastrofou. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň. Druhým dechem však dodal, že nechce znít bezcitně, protože snížení reálných mezd může v některých rodinách způsobit problémy. Vedle toho finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka varoval, že vážnost ekonomické situace teprve poznáme.

Fiala ve stávkové pohotovosti nevidí smysl. Nejsme hluší, jsme připraveni jednat, řekl

8. června 2022 16:50

Premiér Petr Fiala (ODS) nevidí smysl ve stávkové pohotovosti, jejíž postupné vyhlášení na podporu požadavku na zvýšení platů ve středu oznámily úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru. Novinářům ve středu před odletem do Německa řekl, že vláda je připravena o zvýšení platů jednat, nedorovnalo by však inflaci. Kabinet si totiž musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodil všechny občany roztočením inflační spirály, doplnil.

Další mimořádné zvýšení důchodů. Od září vzrostou v průměru o 700 korun

10. května 2022 12:12
Aktualizováno

Kvůli vysoké inflaci se od září znovu mimořádně zvednou důchody. Zásluhový procentní díl penze by měl vzrůst o 5,2 %. Starobní důchod by se tak měl zvýšit zhruba o 700 korun. Na Twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádná valorizace bude po běžném lednovém přidání kvůli prudkému zdražování letos už podruhé. Výdaje z rozpočtu by měly podle ministra činit osm miliard korun. Poprvé se penze kvůli růstu cen zvednou už od června.

Rusnok připustil další růst úrokových sazeb. Inflace není prokletí, ale bolet bude, řekl

20. dubna 2022 11:22

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevyloučil na zasedání bankovní rady na počátku května další zvýšení úrokových sazeb. Zároveň uvedl, že vysoké sazby ponechá banka delší dobu, než původně očekávala. Jejich pokles tak letos nelze čekat. Rusnok to řekl novinářům po představení nového návštěvnického centra ČNB.

Krize? Zvyšme daně, volají odbory. O to ale nikdo ve Sněmovně nestojí, reagoval ekonom

5. dubna 2022 23:43

Současnou ekonomickou situaci bychom zlepšili zvýšením daní. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. „Současná vláda daně zvyšovat nebude. To je závazek, který je jasný. Dokonce ani opozice ve Sněmovně nechce zvyšovat daně,“ reagoval hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček.

Česko čeká vyšší inflace. Česká národní banka zhoršila odhad vývoje ekonomiky

4. listopadu 2021 16:10

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká růst HDP o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta. V předchozí srpnové prognóze přitom počítala letos s růstem o 3,5 procenta a příští rok o 4,1 procenta. Po jednání bankovní rady o tom ve čtvrtek informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pro rok 2023 ČNB odhad zlepšila na 3,8 procenta z předchozích tří procent.

Česká národní banka nečekaně prudce zvýšila úroky. Podraží hypotéky i financování firem

4. listopadu 2021 14:50

Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Jde o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace, která se v září přiblížila pětiprocentní hranici. Čtvrtečního jednání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.

ČNB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu. Podle expertů je ale možný vyšší růst

31. října 2021 08:27

Bankovní rady České národní banky na čtvrtečním zasedání zvýší podle odhadů většiny analytiků oslovených úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu. Od nové prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek zveřejní, očekávají ekonomové především výrazné zvýšení odhadu inflace a snížení odhadu růstu ekonomiky. Analytici počítají i s tím, že ČNB bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat.