CNN Prima News zvýšení

zvýšení

Výpis příspěvků ke štítku „zvýšení“

Nájmy za byty prolezlé plísní zvedl stát pětinásobně. Skončíme pod mostem, bojí se lidé

Vlhké a plesnivé byty za 20 tisíc měsíčně čistého nájmu, takové podmínky nastavilo ministerstvo financí lidem ze dvou bytových domů v Harrachově. Ti se teď bojí, že skončí pod mostem. Dosud platili nájem čtyři až pět tisíc, v nových smlouvách je ale pětinásobek. Lidé tak mají jasno, že je chtějí vystěhovat. Ministerstvo ale tvrdí, že se nájemníků zbavovat nechce.

Rekordní pokles příjmů? Nechci být bezcitný, ale nejde o katastrofu, zdůrazňuje ekonom

Minimálně deset let platy reálně rostly, takže nynější pokles není katastrofou. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň. Druhým dechem však dodal, že nechce znít bezcitně, protože snížení reálných mezd může v některých rodinách způsobit problémy. Vedle toho finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hatlapatka varoval, že vážnost ekonomické situace teprve poznáme.

Fiala ve stávkové pohotovosti nevidí smysl. Nejsme hluší, jsme připraveni jednat, řekl

Premiér Petr Fiala (ODS) nevidí smysl ve stávkové pohotovosti, jejíž postupné vyhlášení na podporu požadavku na zvýšení platů ve středu oznámily úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru. Novinářům ve středu před odletem do Německa řekl, že vláda je připravena o zvýšení platů jednat, nedorovnalo by však inflaci. Kabinet si totiž musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodil všechny občany roztočením inflační spirály, doplnil.

Další mimořádné zvýšení důchodů. Od září vzrostou v průměru o 700 korun

Aktualizováno

Kvůli vysoké inflaci se od září znovu mimořádně zvednou důchody. Zásluhový procentní díl penze by měl vzrůst o 5,2 %. Starobní důchod by se tak měl zvýšit zhruba o 700 korun. Na Twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádná valorizace bude po běžném lednovém přidání kvůli prudkému zdražování letos už podruhé. Výdaje z rozpočtu by měly podle ministra činit osm miliard korun. Poprvé se penze kvůli růstu cen zvednou už od června.

Krize? Zvyšme daně, volají odbory. O to ale nikdo ve Sněmovně nestojí, reagoval ekonom

Současnou ekonomickou situaci bychom zlepšili zvýšením daní. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. „Současná vláda daně zvyšovat nebude. To je závazek, který je jasný. Dokonce ani opozice ve Sněmovně nechce zvyšovat daně,“ reagoval hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček.

Česko čeká vyšší inflace. Česká národní banka zhoršila odhad vývoje ekonomiky

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká růst HDP o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta. V předchozí srpnové prognóze přitom počítala letos s růstem o 3,5 procenta a příští rok o 4,1 procenta. Po jednání bankovní rady o tom ve čtvrtek informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pro rok 2023 ČNB odhad zlepšila na 3,8 procenta z předchozích tří procent.