reklama

Očkování nebrání šíření viru, je to fáma. Tečka je sci-fi, kritizuje opatření Šinkora

Představa vlády, že budou k cestě do normálu stačit dvě dávky očkování, je science fiction. Těmito slovy kritizoval protipandemické vládní kroky imunolog Jiří Šinkora. Ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS také uvedl, že očkování nezabrání šíření viru. Vládní experti však vybízejí k přeočkování.

reklama

„Lidé by měli vzít rozum do hrsti, aby nenakazili seniory a ti se pak neocitli v nemocnicích a v krematoriích. Vakcína je výborná, aby chránila právě je,“ reagoval na nadcházející vánoční svátky imunolog Jiří Šinkora.

Mnozí odborníci se totiž obávají, že se nová varianta omikron v tuzemsku rychle rozšíří, což bude znamenat velkou zátěž pro nemocnice. Jak přesně se vir chová, zatím není zcela vysledované. Přesto v tuzemsku přestane v sobotu o půlnoci platit nouzový stav.

Kabinet zatím vyzývá občany k odpovědnosti a apeluje na ně, aby se očkovali. Podle Šinkory ale vakcinace nepomůže vir zastavit. „Vakcína vůbec nebrání šíření viru, to jsou fámy. A Tečka je science fiction,“ pustil se do vládní kampaně.

Vláda totiž pod heslem „Udělejme Tečku za koronavirem“ motivovala lidi k očkování. Dvě dávky vakcíny podle ní měly představovat definitivní tečku za pandemií. To se však ukazuje jako mylná představa. Za kampaň ovšem ministerstvo dostalo marketingovou cenu od Asociace komunikačních agentur.

Nová vláda by podle Šinkory měla nastavit taková opatření, která nebudou směšná. Poukázal také na to, že v zemích, kde je vysoká proočkovanost, koronavirus řádí dál jako například v Portugalsku. Na to, že vakcíny nebudou účinné proti nové variantě, upozornil i biolog Jaroslav Flegr.

„S omikronem tu nemáme nikoho promořeného a proočkovaného. To platilo na deltu. Omikron získanou imunitu ignoruje,“ uvedl Flegr s tím, že nynější vakcíny poskytnou ochranu maximálně z 20 procent.

Vláda však očkování věří. Poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) nabádá k očkování posilující dávkou. „Musíme se rychle naočkovat třetí dávkou. To je úkol vlády. Musí být dostatečná kapacita očkovacích center. A to i během svátků,“ vybízel.

Nová vláda již předem avizovala, že nouzový stav neprodlouží, skončit by tak měl 25. prosince. Volnosti jako před pandemií se ale lidé nedočkají. Podle informací CNN Prima NEWS kabinet plánuje opatření týkající se omezení počtu osob na hromadných akcích. Sadu nových protiepidemických nařízení by měla vláda oznámit ve středu odpoledne.

Tagy:
očkování koronavirus COVID-19 koronavirová opatření Zprávy plus Jiří Černý Jiří Šinkora omikron

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama