reklama

Očkování dětí Čechy netáhne. Vakcínu dostalo jen půl procenta z nich

O očkování dětí od 5 do 11 let, kterých je v Česku téměř 800 tisíc, rodiče příliš velký zájem nejeví. K úterý 21. prosince dostaly vakcínu asi čtyři tisíce nejmenších. Přitom objednaných vakcín od firmy Pfizer/BionTech je téměř 300 tisíc.

reklama

4123, právě takový je počet podaných dávek proti covidu pro nejnižší věkovou skupinu do úterý 21. prosince. Očkování začalo už minulý čtvrtek. Zájem se ale předpokládal mnohem vyšší. „Myslím, že na vině jsou odborné a bohužel i morální kvality velké části našich lékařů. Je to alibismus, když rodiče řeknou: ‚Já to tak úplně nedoporučuju‘,“ sdělil evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Imunolog Václav Hořejší podotýká, že u takto malých dětí dochází k těžkému průběhu mnohem vzácněji než u dospělých. „Může tak vznikat dojem, že jim nic nehrozí,“ podotkl.

Ohledně vakcíny pro děti váhají i někteří experti. „Rozhodně bych neriskoval svého vnuka nebo dítě naočkovat experimentální vakcínou na novém principu, u které už je vlastně prokázané, že nebrání přenosu,“ mínil imunolog Jiří Šinkora.

Zdravotní expert Ondřej Dostál (Piráti) navíc zdůraznil, že by očkování malých dětí nemělo být vynucované. „Domnívám se, že očkování velmi malých dětí by mělo zůstat striktně dobrovolné a rozhodně by nemělo být vynucováno,“ sdělil. Očkovat děti mohou i jejich pediatři. Pro ně ale není jednoduché vakcinaci zorganizovat.

Očkování dětí byla jasná volba

„Problém je ten, že vakcíny jsou v poměrně velkém balení. Když jsem se informovala, tak mi bylo řečeno, že si ve dvou nebo třech lékařích nemůžeme kombinovat objednávku dohromady, že bychom si pak pozvali děti. Pokud máme jedno IČO, tak na to musíme odebrat celou tu dávku vakcín a vyočkovat,“ uvedla pediatrička Soňa Knéblová.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze v úterý začalo očkování pro děti od 5 do 11 let. Od ledna zde budou očkovat každé úterý a čtvrtek. „Dneska máme 100 dětí pilotně, protože začínáme, jinak budeme dělat 2x týdně po 300 a pak se uvidí podle zájmu. Odhadujeme 600 dětí týdně,“ sdělil ředitel nemocnice David Feltl.

Rodiče, kteří své děti k očkování přihlásili, míní, že to byla jasná volba. „Mám doma pět dětí a ti starší už jsou očkovaní. Malé jsme chtěli nechat naočkovat hned, jak to půjde,“ podotkla matka Nicolase a Isabely. Podobný názor má i matka Vincenta. „Doma jsme všichni naočkovaní a už jsme jenom čekali, až přijde řada na děti a budeme moct naočkovat i je,“ dodala.

A očkování pro děti začalo v úterý i v hradecké fakultní nemocnici, naočkovalo se zde přibližně třicet dětí. Ve věkovém rozpětí mezi 5 až 11 lety je v Česku téměř 800 tisíc dětí. K 21. prosinci je naočkováno přibližně půl procenta z nich.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama