Navzdory hrozbě koronavirové varianty omikron floridský guvernér Ron DeSantis odmítá lockdown. Lidé by podle něj měli normálně žít. Tento americký stát už od začátku pandemie v boji proti šíření viru volí volnější přístup. Jak se to projevuje na počtech nakažených?
Nízké daně, minimální koronavirové restrikce, vřelý přístup ke kryptoměnám – to jsou atributy, které na úkor Kalifornie dělají z Floridy v posledních letech čím dál populárnější americký stát a baštu republikánů.
Místní republikánský guvernér DeSantis se už delší dobu brání zavádění tvrdých opatření a ve svém přístupu nechce polevit ani nyní, když se na obzoru vynořila koronavirová varianta omikron.
Roušky na školách jsou k ničemu, má vyplývat ze sporné studie. Šéf Floridy je ruší
Americkým politickým prostorem otřásá studie o účinnosti nošení roušek na školách, kterou zpracovali experti z Brownovy univerzity. Výzkum měl prokázat, že mezi dětmi ve školských zařízeních, kde byly roušky povinné, bylo více infikovaných než mezi školáky, kteří ochranu dýchacích cest neměli. Této interpretace se chytil floridský guvernér Ron DeSantis, který povinné roušky na školách ruší.
„Na konci každého dne Floriďané ví, že je nikdo nezavře a nikdo jim nevezme práci,“ pronesl DeSantis v pořadu televize Fox News. „Nikomu nedovolíme, aby jim zruinoval byznys nebo zavíral školy. Lidé musejí žít a rozhodovat se samostatně,“ dodal.
V televizním pořadu se guvernér naopak podivil nad tím, že ještě nyní vůbec někdo restrikce zavádí. „Nemůžu uvěřit tomu, že něco, co začalo 15 dny, během kterých se mělo šíření viru zpomalit, pokračuje už dva roky. A vy tak pořád vidíte lockdowny a uzavírky,“ řekl DeSantis.
A jak chce tedy pandemii řešit? „Na rozdíl od ostatních států a Bidenovy administrativy se soustředíme na včasnou léčbu,“ zmínil guvernér s tím, že zbudoval kliniky, kde lidem podávají monoklonální protilátky.
DeSantis byl v minulosti kritizován za apatii vůči restrikcím a za zkreslování koronavirových statistik. Z dlouhodobých dat služby Worldometer i americké CNN ovšem vyplývá, že si Florida vede ve srovnání s ostatními podobně obydlenými aglomeracemi dost podobně:
Kalifornie
- 39,5 milionu obyvatel
- 76 000 úmrtí na covid
- 8 000 nově nakažených za pondělí
- proočkovanost 65,4 %
Texas
- 29 milionů obyvatel
- 75 500 úmrtí na covid
- 10 800 nově nakažených za pondělí
- proočkovanost 56,4 %
Florida
- 21,5 milionu obyvatel
- 62 000 úmrtí na covid
- 9 500 nově nakažených za pondělí
- proočkovanost 62,8 %
Stát New York
- 19,5 milionu obyvatel
- 59 000 úmrtí na covid
- 24 500 nově nakažených za pondělí
- proočkovanost 71 %
Z výše uvedených statistik vyplývá, že v demokratické Kalifornii si během pandemie vedli výrazně lépe než v rozvolněném Texasu. Při porovnání podobně lidnatých států Florida a New York už ale neobstojí argument, že restrikce nutně znamenají menší počet úmrtí.
Zatímco v New Yorku dbali na opatření mnohem více, počet covidových obětí je s těmi na Floridě srovnatelný. Vývoj pandemie nezbytně neovlivňuje ani rozdílná politická garnitura. Na Floridě vládnou republikáni, v New Yorku demokraté a přesto je situace v obou státech dost podobná. Vzhledem k těmto statistikám se proto alespoň prozatím zdá, že DeSantisův přístup velké škody nepáchá.