reklama

Proč se o víkendech téměř neočkuje? Nemáme dostatek vakcín, stěžují si zdravotníci

Očkování v Česku postupuje velmi pomalu a nadále se nacházíme hluboko pod evropským průměrem. Problémem je také velmi malý počet očkovaných o víkendech, který je i desetkrát nižší než ve všední dny. Přestože si zdravotníci stěžují na nedostatek vakcín, má jich ČR k dispozici mnohem více, než se podařilo doposud využít. Zatím se v Česku do středy naočkovalo 483 833 osob, dávek jsme však obdrželi přes 700 tisíc.

reklama

Očkování v Česku doposud velmi zaostává za plány očkovací strategie. Grafy navíc ukazují zásadní nepoměr mezi očkováním ve všedních dnech a o víkendech. Například minulý čtvrtek bylo proočkováno 21 415 osob, naopak v neděli pouze 2 252. Podobný trend se opakuje v podstatě každý týden od zahájení očkování.

Ministerstvo zdravotnictví hledá vinu především v očkovacích centrech. „Některá očkovací místa o víkendech nefungují. Provoz očkovacích míst je v kompetenci a na rozhodnutí zřizovatele daného zdravotnického zařízení a závisí také třeba na jeho personálních možnostech,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Údaje ministerstva ukazují, jak víkendové očkování vypadá v regionech. Například v Olomouckém kraji očkuje o víkendech pouze Fakultní nemocnice v Olomouci.

Nemáme vakcínu, stěžují si očkovací centra

Ostatní očkovací centra v kraji však uvádějí, že mají kapacity na to, očkovat více, bohužel však nedostávají dostatek vakcíny. Například Nemocnice Šumperk doposud naočkovala 3 495 osob, nejvíce zatím ve středu (286). O víkendech však vykazuje v počtu očkovaných nulu.

„Kolik vakcíny dostaneme, tolik naočkujeme. V tuto chvíli máme dva týmy, jeden mobilní a jeden stacionární. V případě, že bychom dostali více vakcín, například dvojnásobek, jsme schopni očkovat dvojnásobek. Pokud je někde problém, tak spíše v rezervačním systému, který není moc přátelský k lidem 80+. Při posunech, které jsou občas nutné, se stane, že se nepřihlásí znovu dostatečný počet seniorů,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Zdeněk Brož, bývalý senátor a starosta Šumperka, který se stará o komunikaci šumperské nemocnice.

Problémem je tak podle něj nedostatek vakcín, nikoliv schopnost očkovat. „Vakcíny dostáváme přiděleny na týden, pak se naplánuje počet na každý den podle možností. A i z celkových čísel a informací je evidentní, že problém je počet vakcín, ne schopnost rychlého naočkování,“ vysvětlil Brož.

Proč není vakcína?

Přestože do České republiky přichází od výrobců méně vakcín, než předpokládala očkovací strategie, stále jich má Česko k dispozici více, než stíhá proočkovat, jak upozorňuje zastoupení Evropské komise v ČR. „Do Česka zatím od tří výrobců přišlo přes 700 tisíc dávek covid vakcín. Z nich bylo využito 483 tisíc,“ napsala komise na Facebooku.

Podobně hovoří také europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Dodávka vakcín není rozhodně to, co naši zemi trápí. Například od firmy Moderna jsme dostali 142 tisíc dávek a zatím jsme vyočkovali 22 171. S vakcínou AstraZenecy je tahle bilance ještě žalostnější. Andrej Babiš zřejmě opět podcenil logistickou přípravu a výsledkem toho je pomalý tok vakcín z centra do regionů. Mám zprávy o tom, že v některých krajích sice jsou připraveni očkovat, nemají ale čím,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Vláda má možnost si reputaci zlepšit třeba tím, že s výrobci vakcín vyjedná dodatečné dodávky s využitím toho, že některé státy mimo EU své objednávky neodebraly. Takový postup by byl v souladu s pravidly EU, a výrobci s touto možností dokonce naši vládu oslovili, takže nyní nezbývá než doufat, že si naše vláda tuto příležitost nenechá protéct mezi prsty. Tak, jak už několikrát předvedla,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama