reklama

Proč se o víkendech téměř neočkuje? Nemáme dostatek vakcín, stěžují si zdravotníci

O víkendech se očkuje až desetkrát méně než v týdnu. (Ilustrační foto: AP)
Zdroj: AP

Očkování v Česku postupuje velmi pomalu a nadále se nacházíme hluboko pod evropským průměrem. Problémem je také velmi malý počet očkovaných o víkendech, který je i desetkrát nižší než ve všední dny. Přestože si zdravotníci stěžují na nedostatek vakcín, má jich ČR k dispozici mnohem více, než se podařilo doposud využít. Zatím se v Česku do středy naočkovalo 483 833 osob, dávek jsme však obdrželi přes 700 tisíc.

reklama

Očkování v Česku doposud velmi zaostává za plány očkovací strategie. Grafy navíc ukazují zásadní nepoměr mezi očkováním ve všedních dnech a o víkendech. Například minulý čtvrtek bylo proočkováno 21 415 osob, naopak v neděli pouze 2 252. Podobný trend se opakuje v podstatě každý týden od zahájení očkování.

Očkování o víkendech
Očkování o víkendech
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví hledá vinu především v očkovacích centrech. „Některá očkovací místa o víkendech nefungují. Provoz očkovacích míst je v kompetenci a na rozhodnutí zřizovatele daného zdravotnického zařízení a závisí také třeba na jeho personálních možnostech,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Údaje ministerstva ukazují, jak víkendové očkování vypadá v regionech. Například v Olomouckém kraji očkuje o víkendech pouze Fakultní nemocnice v Olomouci.

Očkování v Olomouckém kraji
Očkování v Olomouckém kraji
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Nemáme vakcínu, stěžují si očkovací centra

Ostatní očkovací centra v kraji však uvádějí, že mají kapacity na to, očkovat více, bohužel však nedostávají dostatek vakcíny. Například Nemocnice Šumperk doposud naočkovala 3 495 osob, nejvíce zatím ve středu (286). O víkendech však vykazuje v počtu očkovaných nulu.

K tématu

„Kolik vakcíny dostaneme, tolik naočkujeme. V tuto chvíli máme dva týmy, jeden mobilní a jeden stacionární. V případě, že bychom dostali více vakcín, například dvojnásobek, jsme schopni očkovat dvojnásobek. Pokud je někde problém, tak spíše v rezervačním systému, který není moc přátelský k lidem 80+. Při posunech, které jsou občas nutné, se stane, že se nepřihlásí znovu dostatečný počet seniorů,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Zdeněk Brož, bývalý senátor a starosta Šumperka, který se stará o komunikaci šumperské nemocnice.

Problémem je tak podle něj nedostatek vakcín, nikoliv schopnost očkovat. „Vakcíny dostáváme přiděleny na týden, pak se naplánuje počet na každý den podle možností. A i z celkových čísel a informací je evidentní, že problém je počet vakcín, ne schopnost rychlého naočkování,“ vysvětlil Brož.

Proč není vakcína?

Přestože do České republiky přichází od výrobců méně vakcín, než předpokládala očkovací strategie, stále jich má Česko k dispozici více, než stíhá proočkovat, jak upozorňuje zastoupení Evropské komise v ČR. „Do Česka zatím od tří výrobců přišlo přes 700 tisíc dávek covid vakcín. Z nich bylo využito 483 tisíc,“ napsala komise na Facebooku.

Podobně hovoří také europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Dodávka vakcín není rozhodně to, co naši zemi trápí. Například od firmy Moderna jsme dostali 142 tisíc dávek a zatím jsme vyočkovali 22 171. S vakcínou AstraZenecy je tahle bilance ještě žalostnější. Andrej Babiš zřejmě opět podcenil logistickou přípravu a výsledkem toho je pomalý tok vakcín z centra do regionů. Mám zprávy o tom, že v některých krajích sice jsou připraveni očkovat, nemají ale čím,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Vláda má možnost si reputaci zlepšit třeba tím, že s výrobci vakcín vyjedná dodatečné dodávky s využitím toho, že některé státy mimo EU své objednávky neodebraly. Takový postup by byl v souladu s pravidly EU, a výrobci s touto možností dokonce naši vládu oslovili, takže nyní nezbývá než doufat, že si naše vláda tuto příležitost nenechá protéct mezi prsty. Tak, jak už několikrát předvedla,“ dodal.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Olomoucký kraj víkend Jiří Pospíšil Ministerstvo zdravotnictví Moderna Šumpersko očkovací centrum AstraZeneca Šumperk vakcinace Zdeněk Brož
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

Setkání Joea Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě bylo pod drobnohledem médií, která nešetřila kritikou a prezidenta USA si vzala pořádně na paškál. Ruský prezident ale s tvrzeními novinářů nesouhlasí a Bidena se zastal. Svůj americký protějšek nazval Putin profesionálem a řekl, že při jednání s ním je třeba dávat maximálně pozor, neboť mluví velmi obšírně. Reakci šéfa Kremlu zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

EURO 2021

Slováci pykali za penaltu. Švédsko má první vítězství na Euru od roku 2012

Slováci pykali za penaltu. Švédsko má první vítězství na Euru od roku 2012

Druhý zápas ve skupině E fotbalového Eura má za sebou slovenská a švédská reprezentace. „Bratři“ vedení trenérem Štefanem Tarkovičem nedokázali navázat na úvodní vítězství nad Poláky a Seveřanům podlehli 0:1. Zápas hraný v ruském Petrohradu rozsekla penalta v 77. minutě, kterou proměnil záložník Lipska Emil Forsberg. Švédsko slaví první výhru na Euru od roku 2012, kdy vyzrálo na Francii, a sahá po účasti v osmifinále.

K věci

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus jako prezident? Nelíbilo by se mi to, práce už má moc, říká Jakl

Václav Klaus aktivní politiku neplánuje, už tak má příliš hodně práce a měl by naopak zvolnit. Myslí si to Ladislav Jakl, jeho letitý spolupracovník a současný ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause. Představa, že by se exprezident znovu stal hlavou českého státu, „by se mu asi moc nelíbila“, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Na skok Dominicem Torettem. Řídili jsme Toyotu Supru z filmu Rychle a zběsile 9
Mohl jsem za to já, přiznal Fenin k aférce s prostitutkami. Píše o tom knihu
reklama
reklama
Přistání aktivisty na Euru mohlo skončit smrtí. Snipeři byli připraveni muže zastřelit

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Počet nakažených klesl téměř o pětinu. Stoupá ovšem podíl pozitivních testů
Další články
reklama
reklama