reklama

Za dva měsíce můžeme mít proočkováno, hlásí kraje. Brzdou je nedostatek vakcín

Pokud by kraje měly zajištěný dostatek vakcín, mohou mít proočkovanou většinu obyvatelstva během několika měsíců. Po jižních Čechách představil i radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka (za Piráty) systém velkých očkovacích míst, kde by se mohly očkovat desítky tisíc obyvatel denně. Kraje si však stěžují na nedostatek dodávaných vakcín, kvůli kterému nemohou své kapacity zatím využívat.

reklama

V Jihomoravském kraji by páteř očkování mělo tvořit sedm velkých očkovacích míst – největší v Brně na výstavišti, dalších šest v okresních a dalších městech kraje s dobrou spádovostí.

„Distribuce na více míst je zásadní – cpát všechno na jedno supervelkokapacitní místo s kapacitou například 10 tisíc osob (dávek) denně znamená koledovat si o lidské zácpy, o těžko řešitelné logistické problémy s klienty, personálem, materiálem. Je to zařízení, které se bude zřizovat několik měsíců a další měsíce ladit provoz. Menší centra s kapacitou tisícovky lidí denně (tj. stovka za hodinu) jsou flexibilnější,“ popsal na Facebooku jihomoravský radní Hlavenka.

Je možné to tu proočkovat za dva měsíce? Je. Chci vám dodat před víkendem trochu optimismu do žil. Na hory stejně...

Posted by Jiri Hlavenka on Friday, January 29, 2021

Až v kraji tento systém spustí, věří radní v naočkování až několika desítek tisíc lidí denně. „Deset tisíc osob (dávek) denně ale je pro nás spíše spodní hranice – i při opatrných úvahách o průtoku osob centrem víme, že se to dá naškálovat na cca 18 tisíc, a osobně jsem přesvědčen, že strop je ještě mnohem výš. Ke kapacitě očkovacích center je pak ještě potřeba připočítat praktiky, kteří budou moci očkovat vakcínou s jednodušší obsluhou, a též mobilní týmy, kterými by bylo možné obsluhovat odlehlé obce,“ popsal radní.

Konkrétně věří v naočkování až 750 tisíc lidí za měsíc. „Máme tedy již nyní naprojektovanou kapacitu na 10 tisíc pohodově, se škálováním na 18 tisíc, s dalšími možnostmi (praktici atd.) odhadem až 25 tisíc dávek denně, to jest 750 tisíc za měsíc. Jsou potřeba dvě dávky, tedy děleno dvěma, vychází to někam až k 400 tisícům osob měsíčně, kam jsme schopní se dostat, budou-li ovšem vakcíny,“ uvedl Hlavenka.

„Za dva měsíce je hotovo – provakcinace spolu s těmi, kteří už budou naočkováni z předchozích měsíců (řekněme 100 tisíc osob), budeme na 70 procentech osob kraje, což už je bezpečné pásmo. Znamená to tedy toto: umíme být taky jako Izrael, za dva měsíce hotovo. Jedinou neznámou je dostupnost vakcín,“ dodal.

Optimistická je taky brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). V rozhovoru pro E15 uvedla, že by všichni obyvatelé Brna mohli být naočkováni asi za tři měsíce.

Kraje trápí nedostatek vakcín

V posledních týdnech se stal v souvislosti s očkováním viditelnou postavou jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), Přestože jako jeden z prvních představil ve svém kraji velké očkovací centrum, nadále bojuje s akutním nedostatkem vakcíny, kvůli které nemůže objednávat k očkování seniory nad 80 let.

„Bohužel v minulém týdnu od 25. ledna jsme dostali pouze 4,8 tisíce vakcín, které jsme museli použít na podání druhé dávky zdravotníkům z nemocnic, které jsme začali očkovat na začátku ledna, abychom dodrželi druhou dávku v rozsahu 21–28 dní. V tomto týdnu, tedy od 1. do 5. února, se situace bude opakovat. Od společnosti Pfizer dostaneme jen 5,8 tisíc dávek, které nám opět stačí jen na přeočkování těch, které jsme očkovali v lednu. To nám bohužel neumožňuje otevřít žádné nové termíny na vakcínu Pfizer pro seniory nad 80 let,“ napsal na Facebook.

Jak to teď bude s očkováním v našem kraji? Tady jsem to pro Vás zkusil sepsat. Tak jestli Vás to zajímá a máte dvě...

Posted by Martin Kuba on Monday, February 1, 2021

Přesto také Kuba věří, že by se od poloviny února mohlo očkovat v řádu tisíců denně. „I když to je zatím komplikované nedostatkem vakcín, tak věřím, že v druhé polovině února se dodávky zvýší a my na jihu Čech pak budeme očkovat opravdu v tisícovkách denně,“ uvedl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama