reklama

Švédský epidemiolog: Očkování proti koronaviru bude dobrovolné, dětem ho nedoporučíme

Koronavirus opět zachvacuje prakticky celou Evropu. Počty nově nakažených ve Francii, Španělsku, ale i v České republice jsou pro mnohé znepokojivé. Existuje ale jedna světlá výjimka, kterou je Švédsko. To jako jediné při vypuknutí pandemie nepřistoupilo ke stejně drakonickým opatřením, uzavírání ekonomiky a karanténám jako ostatní. Nyní země zvažuje své další kroky a CNN vám je může díky svému zpravodaji ze Stockholmu Maxi Fosterovi zprostředkovat.

reklama

Žádná izolace a roušek jen pomálu, pokud vůbec nějaké. Švédsko se jako jedna z mála zemí snaží v rámci boje s COVID-19 vyhnout zákazům. Doporučení obvykle stačí. Mnoho Švédů cítí, že takový přístup je s ohledem na nejnovější pandemická čísla správný.

K tématu

Úmrtnost ve Švédsku nyní klesá k běžným sezónním hodnotám, ta spojená s COVID-19 je podle portálu Daily Mail za poslední týden na nule. Klesá i míra nákazy, zatímco jinde v Evropě tomu tak není a tvrdá omezení jsou stále součástí strategie boje proti koronaviru. Švédsko se čím dál více stává příkladem pro ty, kteří vystupují proti rouškám a izolaci. Čeká se teď, jak se Švédi vypořádají s vakcínou. A CNN už jejich plán zná.

Očkování pouze doporučením, nikoliv nařízením

Švédsko-britský farmaceutický gigant AstraZeneca je lídrem v závodu ve vývoji vakcíny proti koronaviru. V případě úspěšného vývoje zdravotnické úřady doporučí dospělým očkování touto vakcínou, nebo jinou schválenou alternativou. Přednost budou mít ti nejzranitelnější. Žádná diskuze o povinném očkování v zemi podle reportéra CNN Maxe Fostera neprobíhá.

„Šli jsme cestou dobrovolného očkování během poslední pandemie a Švédsko pravděpodobně dosáhlo nejvyšší míry proočkovanosti na celém světě,“ uvedl hlavní švédský epidemiolog Anders Tengell, známý jako strůjce švédské odpovědi na pandemii COVID-19. Dětem nebude zpočátku dokonce ani doporučeno, aby se nechaly očkovat, protože nejsou považovány za šiřitele viru.

K tématu

„Máme jen velmi málo poznatků o tom, že by děti šířily tuto nemoc. Takže minimálně v počátku nebude vakcinace dětí tím hlavním krokem, který uděláme,“ dodal epidemiolog s tím, že nejdůležitější je očkovat skutečně ohrožené lidi, což jsou především senioři, lidé ze zdravotnictví, kteří s nakaženými pracují, a sociální pracovníci.

Vakcína proti prasečí chřipce způsobila chlapci narkolepsii

Reportér CNN narazil i na rodinu, která si není jistá, zda se po poslední zkušenosti očkovacího programu vůbec zúčastní. Jejich třináctiletý chlapec trpí chronickou poruchou spánku (narkolepsií), kterou dle jeho lékaře vyvolalo očkování proti prasečí chřipce v roce 2009. Vakcína, jež se tehdy rozšířila po Evropě, nechala tuto a další rodiny v obavách z očkování.

Švédské národní zdravotnické organizace ale tvrdí, že všichni zapojení do vývoje nové vakcíny dělají vše pro to, aby se předešlo nebezpečným vedlejším účinkům. Ačkoliv se o Švédech traduje, že následují doporučení úřadů ohledně léčby a léků bez otázek, i zde najdete mnoho těch, kteří nechtějí stát v první linii před novým očkováním proti koronaviru.

Švédsko, které má podobný počet obyvatel jako ČR, od začátku pandemie k 23. září evidovalo podle statistického webu Worldometers celkem 89 436 pozitivních případů COVID-19, 5 870 obětí a 1 532 632 testů. Česká republika zaznamenala 53 158 pozitivních, 531 zemřelých a 1 217 147 testů.

Podle informací Daily Mailu skandinávská země eviduje nejnižší počty pozitivních případů od března tohoto roku, když infekční míra v minulém týdnu činila 28 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel (pro srovnání v České republice se podobný ukazatel na 100 tisíc obyvatel blížil dvěma stovkám případů, čímž patříme v současné době k nejhorším v Evropě).

Další hlavní zprávy

Vladimir Putin

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista

Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama