Rodiče ve švédském Jönköpingu drželi tři děti několik měsíců zavřené doma kvůli obavě z pandemie koronaviru. Případ se teď objevil u soudu, který potvrdil správnost rozhodnutí sociálních úřadů odebrat školáky z rodiny.
Děti, které byly všechny starší deseti let, nesměly z domova v nejmenovaném městě v regionu Jönköping vyjít zhruba čtyři měsíce – od března do července. Rodiče drželi každého ze svých potomků v jiném pokoji, kam jim nosili i jídlo. Informuje o tom portál thelocal.se.
Novozélanďané vzali obchody útokem. Paniku vyvolala nová karanténa
Obyvatelé největšího novozélandského města Aucklandu se vydali nakupovat ve velkém do supermarketů poté, co tamní vláda rozhodla o znovuzavedení koronavirových opatření. Lidé stojí před obchody i několikametrové fronty. Auckland zavedl nejpřísnější opatření třetího stupně, ve zbytku země platí druhý stupeň. Na Novém Zélandu se přitom objevil jen jeden lokální přenos po 102 dnech.
Vchodové dveře rodiče zatloukli dřevěnými prkny a vstup do místností, kde nechávali děti zavřené, utěsnili dekami. Dvěma školákům navíc odepřeli dentální hygienu. Pracovnice sociálního úřadu proto děti rodičům odebraly, jakmile se o jejich situaci dozvěděly.
U soudu rodiče vypověděli, že nechtěli své potomky ohrozit ani zanedbat péči. Rodina pochází ze země, kde byla v době pandemie koronaviru zavedena daleko přísnění nařízení, a sleduje i tamní zpravodajství. Děti ale prý mohly chodit ven a potkávat kamarády, navíc se učily na dálku.
To je ale v rozporu s výpovědí nejstaršího dítěte, které soudu popsalo drastická opatření svých rodičů. Soudce uvedl, že nemá nejmenší důvod teenagerovi nevěřit. „Sociálka“ navíc o rodině věděla a už dříve ji prošetřovala. Podle soudu ale i přes neobvyklou situaci rodiče omezení dětí přehnali.
„Vyšetřování ukázalo, že izolace měla na děti negativní vliv a existovalo významné riziko, že se jejich zdraví a vývoj zhorší. Nehledě na důvod izolace nebyly potřeby dětí zohledněny a už vůbec ne naplněny,“ stojí v soudním rozhodnutí, proti kterému se rodiče odvolali.
Švédsko na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí nezavedlo na jaře v době největšího nárůstu počtu nakažených koronavirem žádná karanténní opatření. Občanům dávala vláda jen doporučení, jako byla zvýšená hygiena rukou, dodržování rozestupů nebo práce z domova.
Bývalý velvyslanec: Švédové věří vládě, teď jsou opatření přísnější než u nás
Švédsko se výrazně liší od ostatních evropských zemí ve způsobu, jakým přistoupilo ke koronavirové krizi. Namísto restriktivních opatření zavedla tamní vláda pouze doporučení a podnikání zůstalo téměř neomezeno. Švédy to však neznepokojovalo, protože státním institucím důvěřují téměř bezmezně, řekl v pořadu K věci bývalý velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler, který ve funkci skončil teprve před pár dny.