Očkovat děti je nesmysl, říká Šinkora. Nevím, kde bere tu drzost, oponuje Šebo

V Česku se proti covidu mohou nechat očkovat už i děti ve věku od pěti do jedenácti let. Zda má toto opatření smysl, na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli imunolog Jiří Šinkora s mikrobiologem Peterem Šebou.

Zdravotníci v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici začali ve středu ráno očkovat proti covidu děti ve věku od pěti do jedenácti let. „Na první den jich rodiče registrovali desítky,“ řekl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Očkovací látky určené dětem, které mají proti běžné vakcíně asi třetinovou sílu, dostala nemocnice v úterý. Další nemocnice zahájí očkování ve čtvrtek, kdy vakcínu distributor začne rozvážet také do ordinací praktických lékařů a dalších očkovacích center.

Mnoho rodičů teď váhá, zda jsou očkovací látky pro děti bezpečné a jestli je pro ně vakcinace vůbec vhodná. Mikrobiolog Peter Šebo připomněl, že očkování pro děti doporučuje i Česká vakcinologická společnost společně s dalšími odbornými skupinami. Rodiče také odkázal na její webové stránky.

„Neříkám, že se mají dětí povinně očkovat. Co já mám radit rodičům? Ať se kouknou na stránky vakcinologické společnosti a rozhodnou se,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Sám ale vakcínu pro děti považuje za bezpečnou a vhodnou.

S tím nesouhlasil imunolog Jiří Šinkora. „Myslím, že v ČR umírá každý rok několik dětí na komplikace s respiračními viry a nikdo to nesleduje. Toto je podle mě hysterie, sorry. Ať si každý rodič rozhodne, zda své děti očkovat. Imunologicky to je ale nesmysl,“ oponoval. Podle něj má propagace očkování sloužit farmaceutickým firmám.

To Šebo označil za nesmysl. „Nechápu, kde bere pan Šinkora tu drzost taková prohlášení říkat do televize, je to nesmysl. V USA dostalo první dávku více než pět milionů dětí, druhou přes dva miliony. Žádné závažné vedlejší účinky nepřišly, jsou to standardní vedlejší účinky jako třeba u očkování proti chřipce. Tedy bolest hlavy či svalů, občas průjem. Žádné dlouhodobé příznaky,“ řekl.

Poté zmínil, že covid je hrozbou také pro děti, i když mnohonásobně menší než pro starší skupiny. Na závěr se oba odborníci shodli na tom, že určitě nemá smysl zavádět pro děti povinné očkování.

Tagy: