Chlíbek mě dožral, nejsem žádný zubař, říká Šmucler. Návrh zákona považuje za výsměch

Očkování proti covidu nepatří do ordinací zubařů či do rukou lékárníků, myslí si předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. S tímto výrokem ale ostře nesouhlasí šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Chlíbkovo vyjádření považuje za urážku.

„Očkování patří do ordinací praktiků, dětských lékařů, ambulantních specialistů, nemocničních lékařů. Nikoli do ordinací zubařů a lékárníků. Povolíte praktikům, aby ve svých ordinacích prodávali léky?“ napsal Chlíbek na Twitteru. Šéf odborné skupiny budoucího ministra zdravotnictví tím reagoval na změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou schválila v pondělí dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO).

Takové výroky se ale vůbec nezamlouvají Romanu Šmluclerovi. „Strašně mě to dožralo. Jednak ať nám neříká zubaři. My jsme stomatologové nebo zubní lékaři,“ ohradil se ve vysílání CNN Prima NEWS. „Mám titul MUDr., nejsem žádný zubař. Jsem úplně stejný lékař jako pan doktor Chlíbek,“ pokračoval šéf České stomatologické komory s tím, že má tři atestace a nepochybně očkovat může.

Podle Šmluclera spočívá výhoda zubních lékařů v tom, že jich je po celé zemi hodně, a mohou tak pomoci s očkováním třeba na venkově. Zároveň je ale k současné vakcinační strategii skeptický. „Myslím si, že očkovat se mělo před pandemií, ne po pandemii. Ty senzitivní lidi jsme měli naočkovat v březnu nebo dubnu 2021. Teď jsou ty třetí dávky s křížkem po funuse,“ myslí si Šmucler.

Zmiňovaný návrh zákona pak bývalý moderátor považuje za výsměch. „Já jako stomatochirurg můžu vyříznout nádor, můžu dělat poměrně složité operace, ale tam je psané, že mě musí někdo doučit, jak se odebírá anamnéza, jaké jsou indikace a kontraindikace k očkování a jak se pracuje se informovaným souhlasem,“ vysvětluje Šmucler, co považuje za urážku stomatologů.

Šmuclerovi také vadí, že až se stomatologové doškolí, budou moci očkovat jen proti covidu, a to po dobu jednoho roku. „Doteď jsem se staral o očkování, díky mě je proočkovaných tisíce lidí a myslím si, že očkovat můžu. Ale nikdy, i kdyby mě rozkrájeli na malinké kousíčky, se nepřihlásím do tohoto programu. Zneuctil bych tím zubní lékaře, kteří se jako chirurgové starají o nádory a řeší spoustu dalších věcí. Lidi nám omdlévají v ordinacích dnes a denně,“ tvrdí Šmucler

Stomatologové podle Šmuclera rádi pomůžou, současné nastavení pravidel ale považuje za absurdní. „Píšou tam, že na nás musí dohlížet lékař. Takže to očkování bude vypadat tak, že tam bude lékař, který bude placen, vedle něj bude ten zubní lékař –⁠ to je ten hlupák –⁠ a vedle něj bude ještě zdravotní sestra. Takže ve třech píchneme tu jednu injekci,“ diví se stomatolog.

Stomatolog vlastně ani není lékař

Šmucler říká, že stomatologové i tak rádi pomůžou, aktuálně ale o ně není zájem. „Zatím nám v nemocnicích říkají, že je to dobře placená práce. Že tam toho třetího stomatologa nepotřebují, který vlastně ani není lékař, jak jsme se dozvěděli,“ dodal s nádechem ironie Šmucler.

Vláda v demisi v pondělí schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu.

S tím, že by se do očkování mohli zapojit i zubní lékaři, přišla iniciativa Lékaři pomáhají Česku. Vyzvala lékaře se soukromými ordinacemi, aby se přihlásili do očkovacích center nebo nabídli zájemcům o očkování vyhrazený čas ve svých ordinacích. Ministr Vojtěch ale v pátek informoval, že současná legislativa očkování stomatologům  v jejich ordinacích neumožňuje, mohou se přihlásit do očkovacích center. Dlouhodobě po možnosti očkovat volají také zástupci lékárníků.

Tagy: