reklama

Chlíbek mě dožral, nejsem žádný zubař, říká Šmucler. Návrh zákona považuje za výsměch

Očkování proti covidu nepatří do ordinací zubařů či do rukou lékárníků, myslí si předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. S tímto výrokem ale ostře nesouhlasí šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Chlíbkovo vyjádření považuje za urážku.

reklama

„Očkování patří do ordinací praktiků, dětských lékařů, ambulantních specialistů, nemocničních lékařů. Nikoli do ordinací zubařů a lékárníků. Povolíte praktikům, aby ve svých ordinacích prodávali léky?“ napsal Chlíbek na Twitteru. Šéf odborné skupiny budoucího ministra zdravotnictví tím reagoval na změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou schválila v pondělí dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO).

Takové výroky se ale vůbec nezamlouvají Romanu Šmluclerovi. „Strašně mě to dožralo. Jednak ať nám neříká zubaři. My jsme stomatologové nebo zubní lékaři,“ ohradil se ve vysílání CNN Prima NEWS. „Mám titul MUDr., nejsem žádný zubař. Jsem úplně stejný lékař jako pan doktor Chlíbek,“ pokračoval šéf České stomatologické komory s tím, že má tři atestace a nepochybně očkovat může.

Podle Šmluclera spočívá výhoda zubních lékařů v tom, že jich je po celé zemi hodně, a mohou tak pomoci s očkováním třeba na venkově. Zároveň je ale k současné vakcinační strategii skeptický. „Myslím si, že očkovat se mělo před pandemií, ne po pandemii. Ty senzitivní lidi jsme měli naočkovat v březnu nebo dubnu 2021. Teď jsou ty třetí dávky s křížkem po funuse,“ myslí si Šmucler.

Zmiňovaný návrh zákona pak bývalý moderátor považuje za výsměch. „Já jako stomatochirurg můžu vyříznout nádor, můžu dělat poměrně složité operace, ale tam je psané, že mě musí někdo doučit, jak se odebírá anamnéza, jaké jsou indikace a kontraindikace k očkování a jak se pracuje se informovaným souhlasem,“ vysvětluje Šmucler, co považuje za urážku stomatologů.

Šmuclerovi také vadí, že až se stomatologové doškolí, budou moci očkovat jen proti covidu, a to po dobu jednoho roku. „Doteď jsem se staral o očkování, díky mě je proočkovaných tisíce lidí a myslím si, že očkovat můžu. Ale nikdy, i kdyby mě rozkrájeli na malinké kousíčky, se nepřihlásím do tohoto programu. Zneuctil bych tím zubní lékaře, kteří se jako chirurgové starají o nádory a řeší spoustu dalších věcí. Lidi nám omdlévají v ordinacích dnes a denně,“ tvrdí Šmucler

Stomatologové podle Šmuclera rádi pomůžou, současné nastavení pravidel ale považuje za absurdní. „Píšou tam, že na nás musí dohlížet lékař. Takže to očkování bude vypadat tak, že tam bude lékař, který bude placen, vedle něj bude ten zubní lékař –⁠ to je ten hlupák –⁠ a vedle něj bude ještě zdravotní sestra. Takže ve třech píchneme tu jednu injekci,“ diví se stomatolog.

Stomatolog vlastně ani není lékař

Šmucler říká, že stomatologové i tak rádi pomůžou, aktuálně ale o ně není zájem. „Zatím nám v nemocnicích říkají, že je to dobře placená práce. Že tam toho třetího stomatologa nepotřebují, který vlastně ani není lékař, jak jsme se dozvěděli,“ dodal s nádechem ironie Šmucler.

Vláda v demisi v pondělí schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu.

S tím, že by se do očkování mohli zapojit i zubní lékaři, přišla iniciativa Lékaři pomáhají Česku. Vyzvala lékaře se soukromými ordinacemi, aby se přihlásili do očkovacích center nebo nabídli zájemcům o očkování vyhrazený čas ve svých ordinacích. Ministr Vojtěch ale v pátek informoval, že současná legislativa očkování stomatologům  v jejich ordinacích neumožňuje, mohou se přihlásit do očkovacích center. Dlouhodobě po možnosti očkovat volají také zástupci lékárníků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama