reklama

Kubek rozčílil lékárníky. Neúcta, nejsme prodavači a očkovat zvládneme, vzkazují

Lékárníci se ohradili proti slovům prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka. Ten v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že možnost očkovat v lékárnách je absurdní, a označil je za obchody. Šéf České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs vyzval Kubka k omluvě a dodal, že v řadě zemí lékárníci bez problémů očkují.

reklama

„Padají zde absurdní návrhy, že se bude očkovat v lékárnách. Tam nevidím žádný prospěch, to může říct jen člověk, který v lékárně v životě nebyl. Lékárny jsou obchod,“ prohlásil Kubek v Partii, a dal tak najevo jasný nesouhlas s myšlenkou, že by se mohlo proti koronaviru kromě nemocnic, vakcinačních center a ordinací očkovat i v lékárnách.

K tématu

Kubkovy výroky nadzvedly ze židle prezidenta ČLnK. „Vaše vyjádření svědčí o tom, s jakou neúctou o nás smýšlíte. Více než o nás to ale vypovídá o tom, jak málo jako lékař víte o práci, kterou vykonáváme,“ píše Krebs v dopise šéfovi lékařské komory.

Krebs následně lékárníky hájí s tím, že o lécích často vědí daleko více než samotní lékaři. Mnohdy podle něj musí řešit chyby, které právě lékaři provedou při předepisování léčivých přípravků svým pacientům.

Šéf lékárníků v dopise dále zdůrazňuje, že v řadě zemí lékárníci skutečně očkují a fungují v dualitě s lékaři, protože i oni jsou zdravotníky. „Pokud se tedy rád vyjadřujete tak, že všichni zdravotníci táhnou za jeden provaz, spolupracují a při výpadku jednoho článku by došlo ke zhroucení, pak věřte, že označováním lékáren za obchody, a tedy lékárníků za prodavače, sám přispíváte ke zhroucení,“ dodává Krebs a vyzývá Kubka k omluvě.

Vyjádření Milana Kubka redakce CNN Prima NEWS zjišťuje.

Lékárníci už dříve ujišťovali, že očkovat ve svých provozech zvládnou. Je k tomu ale  nutná legislativní změna, lékárnická komora proto očekává návrh změny zákona. Registrace pacientů k očkování v lékárnách bude možná jako poslední varianta, spustit by se měla během příštího týdne.

Blatný: Termínů pro očkování bude méně

Systém očkování na následující dny se bude muset upravit, protože se sníží příjem vakcín od společností Pfizer a BioNTech. Informoval o tom ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s tím, že termínů pro očkování tak bude méně a přednost dostanou nejstarší lidé. Změní se také aktuální rezervační systém pro očkování.

Od 15. ledna se do systému mohou přihlašovat lidé starší 80 let. Spuštění rezervačního systému však provázely problémy, a za první den tak ze 440 tisíc seniorů ve věku nad 80 let zvládlo získat termín pro očkování jen pár tisíc. Premiér Andrej Babiš (ANO) i Blatný pochybení odmítali, šlo podle nich o krátkodobé výpadky.

Od 1. února by se navíc měli k očkování přihlašovat i další. Původně vláda plánovala, že by přístup k registraci získali od února všichni, ale se spuštěním systému Babiš otočil. „Považuji za zbytečné 1. února otevírat rezervační systém pro všechny občany republiky,“ prohlásil minulý pátek s tím, že nakonec se registrace od začátku následujícího měsíce zpřístupní pouze lidem nad 65 let.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Česká lékařská komora Milan Kubek Partie Terezie Tománkové lékárny Ministerstvo zdravotnictví koronavirus pandemie koronaviru Jan Blatný vakcinace Česká lékárnická komora

Další hlavní zprávy

360°

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, míní epidemiolog IKEM a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal. Ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové v televizi CNN Prima NEWS spolu s dalšími odborníky varoval před slabými opatřeními, kvůli kterým se za tři týdny rozvolňovat nebude. Například podle epidemiologa Rastislava Maďara je potřeba dostat se pod tisíc nakažených denně, aby se mohlo rozvolňovat. Odborníci volají po přísném lockdownu.

Koronavirus

Když nebudete testovat zaměstnance, můžeme vaši firmu zavřít, varuje Havlíček

Když nebudete testovat zaměstnance, můžeme vaši firmu zavřít, varuje Havlíček

Podniky, které nebudou testovat své zaměstnance minimálně jednou týdně, čekají velké pokuty a případně může dojít i k jejich zavření. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o tom informoval ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vláda podle jeho slov nechce nikoho šikanovat, ale je třeba zajistit dodržovaní nastavených pravidel v boji proti koronaviru.

Jak dvě žáby na prameni. Jedna sedí na Hradě, druhá ve Strakovce, říká Pekarová
Doping v bývalé NDR: Byl jsem jako pokusný králík, říká zneužitý rekreační sportovec
Odešel z Ferrari a vyčistil garáž. Vettel prodal italské skvosty v hodnotě 120 milionů
reklama
reklama
Od best in covid až po Bergamo. Jak politici komentovali uplynulý rok s koronavirem

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou
Další články
reklama
reklama