reklama

Blatný: Rezervace k očkování se změní. Termínů bude méně, rozhodovat bude věk

Od pátku 22. ledna se změní rezervační systém k očkování. SMS zpráva s druhým kódem PIN zájemcům přijde až ve chvíli, kdy bude volný termín. „Těch ale bude v příštích třech týdnech o 20 až 25 procent méně,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

reklama

V současné době má termín pro očkování rezervováno 72 tisíc osob a dalších 100 tisíc na rezervaci čeká. Více než třetina seniorů ve věku nad 80 let už také svůj termín pro očkování zná. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví.

K tématu

Rezervační systém se ale změní, měl by být jednodušší. Největší změna nastává v podobě zasílání SMS zpráv s druhým PIN kódem. Ten zájemcům o očkování přijde až ve chvíli, kdy pro ně bude volný termín. „To povede k tomu, že každý, kdo dostane SMS zprávu s PIN 2, bude mít jistotu, že svůj termín dostane,“ řekl Blatný. Pokud už někdo PIN 2 má z registrace z předchozího systému, bude mu jen připomenut. Pokud někdo druhý PIN kód ztratil nebo ztratí, může si zavolat na linku 1221, kde bude kód zjistitelný. „Není tedy nutné se znovu registrovat,“ řekl.

Seniorům nově registrovaným k očkování proti covidu bude termín přidělován podle věku, dřív starším. Druhou dávku dostanou později, za 28 dní.

Manko dodávek se dožene

Nový systém nebude umožňovat změnu již zvoleného očkovacího místa. A to z důvodu plynulé distribuce vakcín. Pokud tedy někdo bude chtít místo svého očkování změnit, bude se muset registrovat od začátku. Neměly by již nastat potíže, se kterými se zájemci o očkování setkávali po spuštění registrace. Podle Blatného byla posílena infrastruktura i kapacita zasílání SMS.

Blatný také upozornil, že v příštích třech týdnech dojde ke snížení počtu dostupných termínů. Důvodem je omezení dodávek vakcín od firmy Pfizer. „Naše vláda dělá vše, aby dodávky byly v plné výši obnoveny. Pro příští tři týdny je ale nutné počítat se snížením očkovacích termínů o 20 až 25 procent,“ řekl šéf rezortu zdravotnictví. Od poloviny února by ale měl být současný výpadek kompenzován.

Podle Blatného už sedm tisíc osob obdrželo druhou dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a zároveň se rozjíždí očkování vakcínou od společnosti Moderna.

K tématu

Tagy: očkování Ministerstvo zdravotnictví koronavirus Jan Blatný rezervační systém

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Blíží se tvrdý lockdown? Vláda chce nouzový stav až do konce března, uvedl Hamáček

Blíží se tvrdý lockdown? Vláda chce nouzový stav až do konce března, uvedl Hamáček

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nyní platného nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Senát chce svázat restrikce s pandemickou pohotovostí, jinak by byly bez kontroly
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama