reklama

Restauratéři: Pro vládu jsme pěšáci. Lidé se místo v hospodě budou scházet třeba v garáži

Prosincové tržby jsou pro majitele restaurací jedním z nejvýdělečnějších období v roce. Podniky však kvůli novým restrikcím nepřijímají téměř žádné rezervace. Od pondělí totiž vstoupí v platnost opatření, které dovoluje jejich návštěvu pouze očkovaným.

reklama

„Vadí nám, že nás vláda využívá jako pěšáky v boji za očkování. Vlastně hospodští nutí hosty, aby byli očkovaní, i když by to měla být práce vlády,“ vyjádřil se k pondělnímu zpřísnění restrikcí majitel restaurace Michal Kozlíček. Většina hostů jeho restaurace se nyní musí prokazovat očkovacím certifikátem. Podle jeho kolegy z jiného podniku je možné, že návštěvy restaurací omezí i očkovaní. „Myslím, že se zákazníci budou scházet doma nebo v garážích,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS restauratér Jan Veverka.

Podle výzkumu společnosti Edenred téměř 46 procent lidí omezilo návštěvu restaurací v porovnání s dobou před pandemií. Hospodští se však bojí, že kvůli zpřísňování opatření bude hostů nadále ubývat. „V současné době máme velký propad návštěvnosti a myslím si, že se situace bude zhoršovat,“ dodal Veverka.

Při nedodržení opatření hrozí podnikatelům pokuta až tři miliony korun, fyzickým osobám pak do jednoho milionu korun. Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála jsou ale plánovaná opatření protizákonná. „Je zde problém s příliš silným zákazem, který by nejspíš vyžadoval již nouzový stav,“ vysvětlil Dostál.

„Nouzový stav je potřeba vyhlásit za předpokladů, že bychom omezovali volný pohyb osob a zasahovali jsme do chování lidí. To se neděje. My limitujeme pouze vstup do podniků, které nejsou lidským právem,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (nestraník za ANO).

Dostál bude s největší pravděpodobností podávat kvůli opatřením žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten už kvůli nedostatečnému odůvodnění desítky opatření v minulosti zrušil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama