reklama

Odborníci kritizují výstavbu polní nemocnice: Zdravotníci budou chybět jinde

Do nově vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech už vojáci navezli na dvě třetiny vybavení. Její vznik ale stále hlasitěji kritizují někteří odborníci. V nemocnici se má o 500 pacientů starat asi 200 vojenských zdravotníků. Jenže ti budou chybět na svých civilních pracovištích.

reklama

Zdravotníci, kteří budou v případě aktivace nemocnice v Letňanech sloužit, aktuálně působí podle agentury vojenského zdravotnictví ve 40 až 50 zařízeních po celé republice. „Z těch dvou stovek příslušníků vojenského zdravotnického personálu by bylo 25 lékařů, 130 příslušníků vojenské polní nemocnice a další personál by byl doplněn z dalších zařízení Armády ČR,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.

K tématu

Nejvíc zdravotníků teď pomáhá například v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, ve Fakultní nemocnici Hradec Králové nebo ve Fakultní nemocnici Olomouc. Redakce CNN Prima NEWS zařízení oslovila a příkaz o převedení vojenských zdravotníků jim zatím nepřišel. „Žádný zdravotník není v současné době postradatelný, nicméně menší výpadky jsme schopni nahradit z vlastních zdrojů,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

V Královéhradecké nemocnici pod vojenské zdravotnictví spadá 35 pracovníků, z toho 28 lékařů. „Většina z nich nejsou žádní bažanti, kteří by nic neuměli. Pro nemocnici to určitá rána je,“ sdělil lékařský náměstek FN Hradec Králové Zdeněk Tušl.

Nemocnice by měla být hotová do neděle

Ministerstvo zdravotnictví zatím neuvedlo, jakým způsobem 200 zdravotníků nahradí. Podle kritiků navíc tento počet na plánovanou péči o 500 pacientů nestačí. „Znova bych apeloval na to, aby se těmi týmy naopak posílily kapacity stávajících sehraných týmů v nemocnicích, kde teprve teď začíná redukce péče,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Martin Balík.

K tématu

Podle Balíka jsou lůžka v podmínkách polní nemocnice vhodná pouze pro pacienty s velmi lehkým průběhem nemoci. Takoví pacienti mohou být přitom i na hotelech. „Jakmile by došlo na komplikace vyžadující intenzivní péči, například potřebu ventilátoru, myslím si, že to bude naprosto katastrofické. Pacienti s covidem jsou natolik komplikovaní, že není možné, aby byli hospitalizováni v tomto prostředí,“ řekl Balík.

Mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková ale uvedla, že polní nemocnice se bude aktivovat až ve chvíli, kdy „dojdou kapacity ve všech kamenných nemocnicích.“

Vojáci budou zdravotní materiál a vybavení do Letňan dovážet až do pátku. Kompletně hotová by nemocnice měla být do neděle.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama