reklama

Odborníci kritizují výstavbu polní nemocnice: Zdravotníci budou chybět jinde

Do nově vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech už vojáci navezli na dvě třetiny vybavení. Její vznik ale stále hlasitěji kritizují někteří odborníci. V nemocnici se má o 500 pacientů starat asi 200 vojenských zdravotníků. Jenže ti budou chybět na svých civilních pracovištích.

reklama

Zdravotníci, kteří budou v případě aktivace nemocnice v Letňanech sloužit, aktuálně působí podle agentury vojenského zdravotnictví ve 40 až 50 zařízeních po celé republice. „Z těch dvou stovek příslušníků vojenského zdravotnického personálu by bylo 25 lékařů, 130 příslušníků vojenské polní nemocnice a další personál by byl doplněn z dalších zařízení Armády ČR,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.

Nejvíc zdravotníků teď pomáhá například v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, ve Fakultní nemocnici Hradec Králové nebo ve Fakultní nemocnici Olomouc. Redakce CNN Prima NEWS zařízení oslovila a příkaz o převedení vojenských zdravotníků jim zatím nepřišel. „Žádný zdravotník není v současné době postradatelný, nicméně menší výpadky jsme schopni nahradit z vlastních zdrojů,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

V Královéhradecké nemocnici pod vojenské zdravotnictví spadá 35 pracovníků, z toho 28 lékařů. „Většina z nich nejsou žádní bažanti, kteří by nic neuměli. Pro nemocnici to určitá rána je,“ sdělil lékařský náměstek FN Hradec Králové Zdeněk Tušl.

Nemocnice by měla být hotová do neděle

Ministerstvo zdravotnictví zatím neuvedlo, jakým způsobem 200 zdravotníků nahradí. Podle kritiků navíc tento počet na plánovanou péči o 500 pacientů nestačí. „Znova bych apeloval na to, aby se těmi týmy naopak posílily kapacity stávajících sehraných týmů v nemocnicích, kde teprve teď začíná redukce péče,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Martin Balík.

Podle Balíka jsou lůžka v podmínkách polní nemocnice vhodná pouze pro pacienty s velmi lehkým průběhem nemoci. Takoví pacienti mohou být přitom i na hotelech. „Jakmile by došlo na komplikace vyžadující intenzivní péči, například potřebu ventilátoru, myslím si, že to bude naprosto katastrofické. Pacienti s covidem jsou natolik komplikovaní, že není možné, aby byli hospitalizováni v tomto prostředí,“ řekl Balík.

Mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková ale uvedla, že polní nemocnice se bude aktivovat až ve chvíli, kdy „dojdou kapacity ve všech kamenných nemocnicích.“

Vojáci budou zdravotní materiál a vybavení do Letňan dovážet až do pátku. Kompletně hotová by nemocnice měla být do neděle.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama