reklama

Odborníci kritizují výstavbu polní nemocnice: Zdravotníci budou chybět jinde

Do nově vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech už vojáci navezli na dvě třetiny vybavení. Její vznik ale stále hlasitěji kritizují někteří odborníci. V nemocnici se má o 500 pacientů starat asi 200 vojenských zdravotníků. Jenže ti budou chybět na svých civilních pracovištích.

reklama

Zdravotníci, kteří budou v případě aktivace nemocnice v Letňanech sloužit, aktuálně působí podle agentury vojenského zdravotnictví ve 40 až 50 zařízeních po celé republice. „Z těch dvou stovek příslušníků vojenského zdravotnického personálu by bylo 25 lékařů, 130 příslušníků vojenské polní nemocnice a další personál by byl doplněn z dalších zařízení Armády ČR,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.

Nejvíc zdravotníků teď pomáhá například v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, ve Fakultní nemocnici Hradec Králové nebo ve Fakultní nemocnici Olomouc. Redakce CNN Prima NEWS zařízení oslovila a příkaz o převedení vojenských zdravotníků jim zatím nepřišel. „Žádný zdravotník není v současné době postradatelný, nicméně menší výpadky jsme schopni nahradit z vlastních zdrojů,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

V Královéhradecké nemocnici pod vojenské zdravotnictví spadá 35 pracovníků, z toho 28 lékařů. „Většina z nich nejsou žádní bažanti, kteří by nic neuměli. Pro nemocnici to určitá rána je,“ sdělil lékařský náměstek FN Hradec Králové Zdeněk Tušl.

Nemocnice by měla být hotová do neděle

Ministerstvo zdravotnictví zatím neuvedlo, jakým způsobem 200 zdravotníků nahradí. Podle kritiků navíc tento počet na plánovanou péči o 500 pacientů nestačí. „Znova bych apeloval na to, aby se těmi týmy naopak posílily kapacity stávajících sehraných týmů v nemocnicích, kde teprve teď začíná redukce péče,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Martin Balík.

Podle Balíka jsou lůžka v podmínkách polní nemocnice vhodná pouze pro pacienty s velmi lehkým průběhem nemoci. Takoví pacienti mohou být přitom i na hotelech. „Jakmile by došlo na komplikace vyžadující intenzivní péči, například potřebu ventilátoru, myslím si, že to bude naprosto katastrofické. Pacienti s covidem jsou natolik komplikovaní, že není možné, aby byli hospitalizováni v tomto prostředí,“ řekl Balík.

Mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková ale uvedla, že polní nemocnice se bude aktivovat až ve chvíli, kdy „dojdou kapacity ve všech kamenných nemocnicích.“

Vojáci budou zdravotní materiál a vybavení do Letňan dovážet až do pátku. Kompletně hotová by nemocnice měla být do neděle.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

reklama

Domácí zpravodajství

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama