Lékař Tomáš Šebek si myslí, že výstavba polní nemocnice v pražských Letňanech nemá smysl především kvůli nedostatku personálu. Navrhuje raději rozšířit stávající nemocnice o polní střediska. Na druhou stranu schvaluje odkládání plánovaných zákroků, které je podle něj nezbytné pro zvládnutí druhé koronavirové vlny.
„Nemocnice podle mě nemají kapacity a myslím si, že neměli dostatek personálu už před dobou koronavirou. Podle mě není úplně smysluplné ty vyčerpané nebo nedostatečné kapacity přesouvat na nová místa,“ hodnotí výstavbu polní nemocnice v Letňanech lékař Tomáš Šebek.
Šéf výstaviště: Polní nemocnici jsme navrhovali už na jaře. Plány vznikly přes noc
Areál výstaviště v Praze-Letňanech je součástí společenské scény více než patnáct let. Areál o ploše přes 105 tisíc metrů čtverečních se sedmi ocelovými halami má napojení na dálnici a metro. Veletrhy, výstavy a velké koncerty však v roce 2020 vystřídá polní nemocnice. „Ta myšlenka je známá. Ve světě veletržní areály plní tuto funkci bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel letňanského výstaviště Tomáš Kotrč.
Zařízení by mělo mít až 500 lůžek. Armáda jich poskytne 100, zbytek bude ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Šebek navrhuje rozšířit raději stávající systém. „Podpořil bych stávající provozy, velmi kvalitní zdravotnickou péči českých nemocnic. Snažil bych se posílit personál, možná bych sem poslal i studenty medicíny,“ říká. Podle něj je také potřeba rozšířit kompetence jednotlivých ředitelů nemocnic, aby každý z nich mohl rozhodovat individuálně.
Problém vidí i v celkové reorganizaci zaměstnanců na novém místě. „Nedává mi to smysl a nemyslím, že je to rezerva. Každá jedna nemocnice by si měla vybudovat něco jako polní středisko, aby nemocnice rozšířila kapacitu, aby pracovali se známým managmentem a ve známé budově,“ míní.
Psychika je důležitá
Šebek se prý necítí jako někdo, kdo by mohl nařízení navrhovat nebo kritizovat. „Rád bych se zařadil k těm, co budou naše obyvatelstvo uklidňovat. Psychická stránka je stejně důležitá, jako ta fyzická a upřímně si myslím, že pokud budeme dobře plánovat, kapacitu zajistíme,“ říká. Klíč k úspěchu vidí v rozšíření jednotlivých specializací. „Například aby anesteziologovi byl schopný pomoct internista, nebo aby do některých provozů byli začleněni i medici,“ tvrdí.
Na druhou stranu podle něj v současné době není problém to, že dochází k posouvání plánovaných zákroků. „Je rozumné vše zastavit a soustředit se na zvládnutí druhé vlny. Zároveň je ale poté potřeba běžné provozy zase rozběhnout co nejdříve,“ zdůrazňuje.
Sám aktuální čísla o stavu nakažených nesleduje, není pro něj ani podstatné, kolik se provedlo testů. „Zajímá mě, kolik procent lidí potřebuje nemocniční péči a kolik z nich super-sofistikovanou péči v podobě ventilace nebo jednotky intenzivní péče,“ říká Šebek.