reklama

Velkolepé odhalení sochy Diany se nekonalo. Spor Williama a Harryho šel ale stranou

Při příležitosti 60. výročí narození princezny Diany její synové Harry a William odhalili sochu věnovanou právě „lady Di“. Ta získala místo v zahradách Kensingtonského paláce a už od pátku bude zpřístupněna i veřejnosti. Avizovaná slavnostní akce byla ale ve strohém duchu a neúčastnili se jí další členové královské rodiny.

reklama

„Je zde strašně moc novinářů, odhalení se konalo před chvilkou. Stalo se z toho místo, kde se schází fanoušci princezny Diany, a proto byla socha odhalena právě tady. William a princ Harry se sjednotili ve jménu své matky,“ popsal z místa reportér CNN Max Foster. Podle tamního tisku však bratři sotva promluvili.

Mimo novinářů se ale na místo nikdo nedostavil, celá akce tak nebyla okázalá, jak se původně předpokládalo. Zeštíhleno bylo odhalení z různých důvodů, zúčastnili se každopádně jen princ Harry a William. „Byla to velmi rychlá akce. Zítra se zahrada otevře veřejnosti,“ dodal Foster. Prvním stálým pomníkem věnovaným Dianině památce je ohromná fontána v londýnském Hyde Parku, která byla slavnostně odhalena v roce 2004.

Členové královské rodiny na místě Kensingtonského paláce nebyli, dorazili jen sourozenci zesnulé Diany. „Když jde o Dianu, tak to vždy řeší Kensingtonský palác. Všichni se dohodli, že na akci budou pouze oni dva. Zdá se, že mezi bratry žádné napětí nebylo,“ uvedl dále reportér CNN.

„Prvního července, kdy bychom slavili 60. narozeniny naší matky, si připomínáme její lásku, sílu, charakter a vlastnosti, které z ní učinily zastánkyni dobra, jež změnila mnoho životů k lepšímu. Každý den si přejeme, aby tu ještě byla s námi, a doufáme, že tato socha se stane symbolem jejího života a odkazu,“ uvedli princové v prohlášení. William a Harry se právě v tento den osobně sešli poprvé od dubnového pohřbu svého dědečka, prince Philipa.

Princezna Diana je známá mimo jiné i díky svým humanitárním aktivitám. Právě 1. července by se dožila 60 let. Na ceremonii nedorazil ani princ Charles. Jeho manželství s lady Dianou trvalo 15 let a skončilo rok před tragickou dopravní nehodou, při které princezna zemřela.

Diana zahynula se svým milencem Al-Fayedem v srpnu 1997 při autonehodě v pařížském tunelu.  Smrt princezny Diany pomohla jejím synům i celé královské rodině. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS to řekla novinářka Barbora Koukalová. Hovořila také o Dianině nešťastném manželství s princem Charlesem nebo o jejím vztahu s královnou Alžbětou II.

Tagy:
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama