reklama

Hurikán Laura: Bouře neslučitelná s přežitím, odejděte, radí úřady

Bouře Laura zesílila na extrémně nebezpečný hurikán čtvrtého stupně. Pravděpodobně přistane nad hranicí států Texas a Louisiana a bude mít devastační následky, varuje americké Národní středisko pro hurikány.

reklama

Hurikán by měl dorazit ke břehům USA během čtvrtka. Z hurikánu první kategorie zesílila Laura na druhý nejvyšší stupeň americké škály za pouhých 15 hodin, může však ještě posilovat, varuje NHC. Meteorologové varují před „bouří neslučitelnou s přežitím, extrémním větrem a bleskovými záplavami,“ píše americká CNN. Hrozí také vznik hurikánu.

„Na některých místech, až se lidé ve čtvrtek ráno probudí, nebudou moci uvěřit, co se stalo,“ citovala agentura AP odbornici na hurikány Stacy Stewartovou.

K tématu

„Očekáváme rozsáhlý výpadek elektřiny a vyvracení stromů. Budou poškozeny obytné domy i podniky,“ dodává meteorolog z Lake Charles Donald Jones. „Situace bude velmi vážná,“ varoval. Hurikány čtvrté kategorie za sebou mohou zanechat tak vážné škody, že výpadky elektřiny se místy mohou protáhnout i na několik týdnů nebo měsíců, a totéž může platit o neobyvatelnosti některých lokalit.

Evakuovat by se mělo půl druhého milionu lidí

Zatím není zcela jasné, zda největší nápor hurikánu zasáhne východ Texasu nebo jihozápad Louisiany, v obou regionech byla nařízena evakuace statisícům lidí. Vyhlášky o povinné či doporučené evakuaci se dnes ráno týkaly celkem 1,5 milionu lidí.

V Texasu mělo přikázáno svá bydliště opustit 385 000 lidí z měst Beaumont, Galveston a Port  Arthur, dalších 200 000 lidí pak z nízko položené oblasti Calcasieu Parish v Louisianě. Meteorologové varují, že tam voda může dosáhnout do výše čtyř metrů a smést obydlená místa. Vzedmutí hladiny moře bylo už dnes dopoledne hlášeno z Lafourche Parish u New Orleans.

Uposlechněte doporučení vašeho lokálního úřadu. Když vám říkají, abyste šli pryč, jděte pryč! Dnes je to věc života a smrti.

„Rýsuje se nám tady ohromná bouřka,“ konstatoval guvernér Louisiany John Bel Edwards. AP poznamenává, že je to další velká výzva pro úřady, které už mají plné ruce práce s epidemií COVID-19. Právě Louisiana se v tomto směru řadí mezi nejhůře zasažené americké státy.

Meteorologové i úřady dnes opakovaly výzvy k evakuaci, na kterou už zbývalo jen několik hodin. Guvernér Edwards z obav, že se lidé nestačí včas dostat do bezpečí, řekl, že je nezbytné odejít do dnešního poledne místního času. V Calcasieu Parish podle CNN evakuovali i stovky vězňů.

„Uposlechněte doporučení vašeho lokálního úřadu. Když vám říkají, abyste šli pryč, jděte pryč! Dnes je to věc života a smrti,“ vzkázal koordinátor Národní meteorologické služby Joel Cline.

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí
reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama