reklama

Hüttnerová: Sociální sítě a antivaxerství v naší generaci? Všichni bychom umřeli

Herečka, spisovatelka a výtvarnice Iva Hüttnerová, známá divákům Primy například ze seriálu Slunečná, prodělala minulý rok covid s těžkým průběhem. Osobně jednání odpíračů očkování nechápe. „Kdyby v dobách našeho dětství byly sociální sítě se všemi očkovacími diskusemi, tak celá naše generace dávno vymřela,“ řekla v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

reklama

Diskuse kolem očkování proti covidu, vládních opatření i existence samotné nemoci ani po dvou letech neutichají. Mnohé nepřesvědčují ani výpovědi lidí, kteří si již covidem prošli. Jedním z nich je i Hüttnerová. „Měla jsem těžký průběh. Celý rok se na mě velmi podepsal. I když jsem byla nemocná loni v únoru, stále jsem se nezbavila úzkosti a smutku. Za poslední rok si přijdu jako by mi někdo vypustil pneumatiky. Už nejsem tak veselá a energická,“ podotkla.

Přestože se snaží žít co možná nejzdravěji, dřívější energie se jí nevrací. „Myslím, že to je tou nemocí. Očkovat jsem se ale nechala, mám všechny tři dávky,“ pokračovala. Vyjádřila se i k debatám, které lidé vedou ve veřejném prostoru na téma vakcinace proti covidu.

„Kdyby byly v dobách našeho dětství sociální sítě se všemi těmi diskusemi, tak celá naše generace dávko vymřela. Nám ve škole řekli, že jdeme na očkování na černý kašel. Nikdo to neřešil a všichni jsme to přežili, zaplať pánbůh,“ zdůraznila.

Odpírači si hrajou na disidenty

Povinné očkování proti covidu by zavedla také dokumentaristka Helena Třeštíková. „Je tolik povinných očkování a je jasné, že zachraňují miliony životů. To je vědecký fakt. Přijde mi absurdní vést o tom debatu. Osobně jsem za povinné očkování,“ zdůraznila. K důvodům některých, kteří v reakci na debaty o očkování nebo platných nařízeních říkají, že mají právo na svou svobodu, podotkla, že „když jedou autem, jedou vpravo, a není nesvobodou, že nemohou jet vlevo“.

Hodně se také diskutuje o tom, že neočkovaní nadále nemohou do hospod na pivo. „Je třeba očkovat zdravý rozum: Chci na pivo, budu se očkovat. Někteří antivaxeři se chovají, jako by byli disidenti, kteří jsou stateční a bojují nesmysly. Přijde mi to zbytečné. Situace s pivem se stala jakýmsi symbolem zvláštního odboje,“ dodala Hüttnerová.

Na stejné téma reagovala i lékařka Kateřina Cajthamlová. „Za socialismu se říkalo, že vláda, která zdraží pivo, padne. Když jsme na prvních místech zemí v pití piva, vytváří to pocit: ‚Sáhněte nám na chození do hospody a je zle‘. Já bych to změnila na: ‚Antivaxere, do hospody nelez‘,“ řekla. Dodala, že za nové covidové mutace ve světě mohou neočkovaní. „Svoboda jednotlivce končí tam, kde ohrožuje svobodu dalších. Lidé, kteří odmítají vakcinaci, ohrožují ostatní, i vakcinované,“ zdůraznila.

Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová doplnila, že diskuse o povinném očkování jsou logické. „Chtěli jsme, aby to bylo dobrovolné, aby se všichni stmelili a šli se očkovat. Tak to ale očividně nedopadlo. Za mě povinné očkování ano,“ dodala s tím, že se pravděpodobně upraví vyhláška tak, aby platila buď od určitého věku, nebo pro určité profesní skupiny.

Tagy:
zdravotnictví očkování pořady CNN Prima NEWS herečka lékařka koronavirus COVID-19 koronavirová opatření Iva Hüttnerová zdravotní sestry Kateřina Cajthamlová Martina Šochmanová Helena Třeštíková Česká asociace sester odpůrci očkování dokumentaristka Co Čech, to politik! omikron

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama