reklama

Divoké protesty krotila vodní děla. Nizozemci se bouří proti nově zavedenému lockdownu

Demonstrace proti covid pasům a zpřísňujícím se opatřením ve světě neustávají. Protestní pochody o víkendu byly k vidění například v Paříží, Ženevě a na řadě míst v Nizozemsku. Právě tam od soboty vláda znovu zavedla covid pasy a částečný lockdown.

reklama

Svůj nesouhlas s rozhodnutím politiků daly v Nizozemsku důrazně najevo stovky lidí, kteří vyrazili do ulic hned v několika městech. Protesty se v sobotních nočních hodinách zvrtly v potyčky s policií, která proti účastníkům dokonce nasadila vodní děla. Dvě desítky demonstrantů skončily v policejních celách.

Obnovení přísných restrikcí

Po dvou měsících života bez omezení se Nizozemci opět musí smířit s přísnými restrikcemi. V restauracích a na mnoha dalších místech se požadují covid pasy i roušky. Obchody a služby musejí zavírat už v 18 hodin, supermarkety a restaurace o dvě hodiny později. Sportovní utkání se hrají bez diváků. A dokonce i soukromé návštěvy v domácnostech jsou omezeny na maximálně čtyři osoby. Částečný lockdown potrvá minimálně tři týdny.

Premiér Mark Rutte řekl, že jeho kabinet dále vymýšlí způsoby, jak omezit přístup na veřejnost lidem, kteří se po lockdownu nenechali proti koronaviru očkovat.

„Je to špatné a hodně mi to narušuje život po všech stránkách,“ vyjádřila se k situaci ve vysílání CNN Prima NEWS nizozemská studentka Suzanne van de Weerdová. „Chtěl bych vidět, že ta opatření mají význam, že očkování funguje. V tomhle ale vláda selhala,“ okomentovala opatření obyvatelka Utrechtu.

Nizozemská vláda restrikce vyhlásila kvůli prudce stoupajícímu počtu pozitivně testovaných lidí. Denně jich nyní přibývá přes 15 000, a to navzdory přibližně 85% proočkovanosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila covidem. V izolaci zůstane dva týdny
Koronavirus

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila covidem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Podle mluvčího zůstane Svrčinová dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na covid ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh, pracovat chce z domova.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi
Názory

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama