Neočkovaní budou od pondělí v lockdownu, oznámil rakouský kancléř Schallenberg

Osoby bez dokončeného očkování proti covidu v Rakousku od pondělí čeká celostátní uzávěra. Oznámil to tamní kancléř Alexander Schallenberg (ÖVP) po jednání s hejtmany. Země opatřením bojuje proti čtvrté vlně covidové pandemie. Kancléř řekl, že opatření má platit od půlnoci. Ještě v neděli večer ho má schválit hlavní výbor Národní rady, který schvaluje nařízení vlády.

„Situace je vážná,“ řekl lidovecký kancléř. „Nečiníme tento krok s lehkým srdcem, ale bohužel je nutný,“ řekl a dodal, že existuje relevantní rozdíl ve výskytu pandemie mezi očkovanými a neočkovanými.

Schallenberg a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein přitom varovali, že mohou přijít ještě přísnější opatření. Podle kancléře je také rozhodující, aby byla opatření kontrolována. Jejich porušování má být „důsledně sankcionováno“.

Omezení pohybu bude platit pro všechny osoby, které nejsou očkované a zároveň se v posledních 180 dnech nezotavily z koronavirové nákazy.

Už nyní v Rakousku nemají neočkovaní přístup do restaurací, na sportovní akce nebo do kadeřnictví. Nové je pro neočkované to, že budou omezeni i při nakupování. Nakoupit si budou moci jen zboží každodenní potřeby. Nadále mohou navštěvovat zdravotnická zařízení, školy nebo místa k „uspokojování základních náboženských potřeb“.

Z omezení, které bude zatím platit deset dní, jsou vyjmuty děti mladší 12 let; lidí s jednou dávkou vakcíny se lockdown nebude týkat, pokud předloží negativní PCR test. Lockdown pro neočkované v Rakousku, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, postihne přibližně dva miliony lidí. Někteří experti tvrdí, že opatření je nedostatečné, a požadují, aby se všichni, tedy i očkovaní a uzdravení, museli prokazovat negativním PCR testem při návštěvě restaurace.

Publicista: Odpůrci očkování již protestují

Rakouský historik a publicista Niklas Perzi redakci CNN Prima NEWS řekl, že rozhodnutí kancléře Schallenberga přijali odpůrci očkování se značnou nevolí. Ve Vídni se tak již pořádá demonstrace, která cílí právě proti zavedenému lockdownu pro neočkované.

Nemusí být přitom konečná. „Rakouská strana svobodných (FPÖ), která k tomu přistupuje ostře, taky plánuje velkou demonstraci, a to na sobotu ve Vídni,“ informoval Perzi.

Ten zároveň pro CNN Prima NEWS popsal, že s definitivním rozhodnutím kancléře se část dosud neočkovaných Rakušanů rychle rozhodla pro vakcinaci na poslední chvíli. „Už jsme to viděli včera ve Vídni, kde byl velký tlak na očkovací centra. Dá se očekávat, že se další lidé, kteří to dosud odmítali, očkovat dají,“ dodal Perzi.

Nejhorší přírůstky nakažených

Schallenberg již dříve odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska, včetně očkovaných a těch, kteří covid v nedávné době prodělali. Uzávěra se podle něho nesmí vztahovat na lidi, kteří se sami před koronavirem chrání prostřednictvím očkování. „Solidaritu“ s neočkovanými v podobě celostátní karantény odmítá.

Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Epidemická situace v této spolkové zemi je nejhorší v celém Rakousku. Hornorakouské úřady plánovaly, že lidé bez vakcíny, kteří covid neměli, budou smět opustit domov jen v nutných případech, například kvůli cestě do práce nebo nákupům nezbytného zboží.

V rakouských nemocnicích nyní leží přes dva tisíce pacientů s koronavirovou infekcí, z toho více než 400 na jednotkách intenzivní péče. Od začátku pandemie se v Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, koronavirem nakazilo téměř milion lidí a necelých 12 tisíc z nich zemřelo.

Aktuální přírůstky nakažených v Rakousku jsou nejvyšší od samotného začátku pandemie koronaviru. Na druhou stranu ovšem více hospitalizovaných zaznamenalo během loňské podzimní vlny. V této době v zemi také umíralo nejvíce lidí v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Za zhoršující se epidemické situace začínají v pátek ve Vídni adventní trhy, platí na nich ovšem přísná hygienická opatření. Ke stánkům s dárky a občerstvením mohou jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo se nedávno z covidu uzdravili. Loni se obyvatelé rakouské metropole museli kvůli pandemii bez tradičních vánočních trhů obejít.

Tagy: