Zatčený brankář Fedotov se poprvé ozval. Slyším vaše hlasy, vzkázal z Ruska fanouškům

Ruský brankář Ivan Fedotov byl začátkem července zatčen v Petrohradu. Bylo to krátce před tím, než se měl vydat do zámoří, kde se chystal po podpisu smlouvy prosadit v týmu Philadelphia Flyers. Důvod dramatického zvratu? Údajně se vyhýbal vojenské službě. Tu si teď po násilném odvlečení plní na severu země. Veřejnosti se poprvé od pofidérního zadržení ozval prostřednictvím své manželky.

Je to pomsta za to, že se ve vyhrocené době spolčil s týmem ve znepřátelené zemi? Takováto otázka napadla mnohé, když pro Ivana Fedotova začaly nejhorší dny života. Přišly po náramně vydařené sezoně. CSKA Moskva vychytal Gagarinův pohár v KHL, „sborné“ pomohl ke stříbru z olympijských her. I proto dostal laso z Philadelphie Flyers, která aktuálně 25letého gólmana draftovala už v roce 2015.

Místo premiéry v NHL zažil ale debut v ruské armádě. Už dva týdny se nachází v přístavním městě Severodvinsk v Archangelské oblasti na severu země. Na toto místo byl převezen, ačkoliv po zatčení bojoval s velkými bolestmi břicha. Spekulovalo se i o otravě.

Děkuji, že jste to nenechali bez povšimnutí

Kusé informace o Fedotovovi zatím zveřejňoval jeho právník Alexej Ponomarev. Informoval veřejnost například o tom, že proti násilnému odvedení do armády se jeho klient hodlá bránit právní cestou. Ale nyní se ozvala i brankářova manželka Naděžda, která strachujícím se lidem sdělila, že její muž vnímá všeobecnou podporu.

„V této pro nás těžké době nemůžeme nevidět, kolik starostlivých lidí po celém světě reagovalo na Ivanův příběh. Na Ivanovo přání bychom rádi předali slova vděčnosti,“ napsala na sociálních sítích. A následoval Fedotovův vzkaz:

„Chci poděkovat všem hokejovým fanouškům za jejich neviditelnou podporu nebo komentáře pod články v médiích. Děkuji, že jste moji situaci nenechali bez povšimnutí. Děkuji všem, kteří zanechávají stopu v mém životě. Děkuji odborné veřejnosti za její názor, ať už je jakýkoliv. Slyším vaše hlasy a podporu, což mi dodává sílu a posiluje moji víru v nejlepší výsledek celé situace.“

Například největší hvězda ruského hokeje Alexandr Ovečkin, opora Washingtonu Capitals, vůbec nechtěla kauzu Fedotov komentovat. Při dotazu, jestli nemá něco na srdci, jen řekl: „Ne, proč?“

Ne všichni hokejisté z Ruska ale mlčí. Bývalý parťák gólmana z Ufy Grigorij Panin se nezdržel při zdi.

„Určitě mi teď budou všichni říkat, ať si hledím svého a dělám si svůj hokej. To je ale přesně to, co chtěl Fedotov dělat – hrát svůj hokej. To bylo vše. Někdo někde ale rozhodl jinak. Je to precedent pro každého. Liga, hráčské odbory – pokud ještě nějaké jsou, svaz a my hráči bychom měli Váňovi alespoň pomoct, aby mohl nějak pokračovat v kariéře a dál reprezentovat naši zem,“ poznamenal.

Tagy:
Olympijské hry NHL zatčení KHL hokej ruská armáda vojenská služba Philadelphia Flyers sport Rusko Ozbrojené síly Ruské federace Kontinentální hokejová liga Ivan Fedotov Gagarinův pohár CSKA Moskva Ivan Dmitrijevič Fedotov