reklama

Okamura: Člověk musí žít, ekonomika musí fungovat. Společenský život má být pro všechny

Neočkovaní lidé se musí vrátit do společenského života, není možné znovu zavírat školy, děti nemají nosit roušky. Předseda SPD Tomio Okamura v nedělní Partii Terezie Tománkové představil své vize, jak by měly vypadat další měsíce života s covidem. Upozorňuje, že omezení ekonomiky dopadne tvrdě právě na zdravotnictví.

reklama

„Člověk sám musí žít, ekonomika musí fungovat. Jestli vláda bude prosazovat plošná opatření, nebudeme mít finance ani na zdravotnické služby,“ řekl Okamura v Partii.

Z mutace omikron však obavy nemá. „Ohledně omikronu zatím víme, že je méně nebezpečný, ale více nakažlivý. Vlastimil Válek mluví o testech, zní to dobře, ale mělo by to být součástí návratu do společenského života pro ty, co nejsou očkovaní,“ narážel Okamura na plán nové vlády vrátit do systému PCR testy. „Miliony lidí se nechtějí proti covidu očkovat, tak je už ani teď nepřinutíte,“ doplnil.

S tím podle něj souvisí také opatření ve školách. „Nezavírejme školy, nedávejme jim roušky při vyučování. My jsme navrhli, aby se posílily pravomoci ředitelů škol. Aby se lépe mohli poprat s tím, aby děti mohly přijít do školy a celé třídy nechodily do karantény,“ prohlásil šéf SPD.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) však nelze brát variantu omikron na lehkou váhu. „Strašně záleží, jak se omikron bude chovat. Anglie o tom intenzivně diskutuje. Lidé se znovu nakazí a až 30 procent bude mít dlouhodobé následky. Vidím to na rentgenech. Tomu mohu zabránit očkováním. Až někdo vymyslí další variantu, budu první, kdo bude prosazovat, aby se v ČR mohla realizovat. Ale bohužel nikdo žádnou jinou možnost nevymyslel, kromě očkování,“ řekl ministr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama