reklama

Válek: Díky novým opatřením pojedou na hory i neočkované děti. S PCR testy řešíme problém

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v Partii Terezie Tománkové znovu zopakoval, že chce do systému vrátit uznávání PCR testů. Poprvé by se tak mohlo stát u dětí v rámci školních lyžařských zájezdů. Podle Válka je také potřeba, aby došlo k zásadnímu navýšení testovací sítě. Chtěl by se dostat k číslu 600 tisíc testů za den. Uznávání protilátek se ale zatím kvůli mutaci omikron odkládá.

reklama

„Rozhodně se do role musí vrátit uznávání PCR testů. Je nutné ukázat, že když přijdu do této místnosti, bude minimální šance, že budu šířit koronavirus, když budu mít test,“ řekl Válek v Partii.

Ministr se aktuálně zabývá tématem školních lyžařských zájezdů. Nastínil, za jakých podmínek by na ně děti mohly jet. „Děti nemohou mít všechna očkování, tak jsme změnili metodický pokyn. Díky tomu budou moci jet na školní zájezdy všechny děti, očkované i neočkované. Podmínkou bude PCR test ne starší než 72 hodin. Ale pak ten týden na lyžařském zájezdu nemusí nic dělat. Budou moci lyžovat společně,“ vysvětlil Válek.

Do budoucna by se však PCR testy měly navrátit nejen pro školáky před zájezdy, ale pro všechny. „Úkol, které teď řeší laboratorní část naší skupiny, je, jak navýšit počet PCR testů. Hlavní hygienička dostala za úkol řešit to prioritně. Nyní jsme na nějakých 140 tisících testů na den. Kdyby se neobjevil omikron, jsme na 200 tisících od půlky ledna. Má představa byla do září mít 600 tisíc testů na den. Problém je, že omikron je daleko více virulentní,“ prohlásil nový ministr zdravotnictví.

Předseda SPD Tomio Okamura, který byl také hostem Partie, však reagoval tím, že se až příliš dlouho čeká na výsledky testů. „Výsledek dostáváte do 48 hodin, pokud si nepřiplatíte. Můžete ho tak použít jenom den. Je potřeba, abyste tlačili na to, aby ten výsledek byl do 24 hodin a aby se uznával jako průkaz bezinfekčnosti. Nyní je to diskriminační. Lidé s negativním PCR testem se nemohou zapojovat do aktivit, přijde mi to podivné a hloupé. Alternativ by tu mělo být více,“ uvedl Okamura.

Válek však reagoval tím, že se již intenzivně pracuje na moderních přístrojích, které přinesou výsledky velmi rychle.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama