Foldyna: Je tragické, co si dovolujete. Totalita je v Číně, oponoval Hayato Okamura

Jaroslav Foldyna z SPD

Divoká karta (218)

Dlouhé jednání Sněmovny o pandemickém zákonu mohlo podle Hayata Okamury (KDU-ČSL) ohrozit zdraví některých poslanců. Jaroslav Foldyna, člen SPD, jehož předseda Tomio Okamura měl během jednání šestihodinový projev, v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS řekl, že hnutí využívá jednacího řádu a obstruuje, jelikož koalice není schopná udělat kompromis. Pandemickým zákonem se prý chystá kastrovat svoboda.

Sněmovna při hlasování o novele pandemického zákona přehlasovala senátní veto. Jednání trvající 37 hodin doprovázely obstrukce zejména ze strany hnutí SPD, jehož předseda Tomio Okamura mluvil šest hodin v kuse. „Lituji kolegů, kteří jsou z regionů a mají tam svoje rodiny, nebo na tom nejsou nejlíp zdravotně, že museli být dvě noci vzhůru. Pokládám to z hlediska zdraví lidí na hraně. Parlament je místem debaty, ale vše má svou míru. Tohle lidskou míru, kterou určuje zdravý rozum, překročilo,“ uvedl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS Hayato Okamura (KDÚ-ČSL).

Podle poslance SPD Jaroslava Foldyny ale Okamura jen využívá jednacího řádu a obstruuje, protože koalice není schopná kompromisu. „Okamura nepřekračuje žádné hranice zdravého rozumu. I menšina má svá práva a v demokracii se mohou prosazovat formou obstrukce,“ řekl Foldyna s tím, že to patří k práci poslance a o zdraví nejde. „Pandemický zákon má vykastrovat svobodu a my jsme tu kastraci zastavili,“ dodal Foldyna.

V souvislosti s pandemickým zákonem kritici hovoří i o zavádění totality. Podle člena hnutí STAN Petra Letochy, dalšího hosta pořadu, je to hloupost. S tím souhlasí i Hayato Okamura. „Máme demokracii, totalita je v Číně či v Rusku,“ řekl Hayato Okamura s tím, že to, co dělá SPD s jeho bratrem Tomiem a Foldynou, je proti demokracii.

Jako protidemokratický vidí přístup Tomia Okamury i Letocha. „Obstrukce jsou legitimním nástrojem opozice, ale pakliže si předseda klubu SPD vezme přednostní právo na začátku jednání s cílem, že bude mluvit až do jeho konce, tak co je demokratického na tom, že nepustí nikoho ani ze svých kolegů ke slovu?“ ptal se Letocha. Obstrukce Tomia Okamury vyšly podle Letochy na více než pět a půl milionu korun.

„Jestli bychom začali přepočítávat demokracii na koruny, tak zrušme parlament, to bude nejlevnější. Vám se to bude líbit, vy nám budete poroučet, to je tragické, co vy si to dovolujete. Okamura měl ve všem pravdu. Pro vás je demokracie pět milionů korun,“ rozčílil se Foldyna, podle kterého je Okamura samuraj, který přesně věděl, o čem mluví. „Pojďme na nové volby a uvidíme, kdo měl pravdu,“ dodal Foldyna.

V obstrukcích prý chce SPD pokračovat. „Chystáme se prosazovat politiku, za kterou nás voličská veřejnost poslala do parlamentu. Neustoupíme ani o milimetr,“ řekl Foldyna. Je přesvědčen, že v příštích volbách bude ústavní většina z jiných stran než je stávající koalice.

Letocha k tomu řekl, že podle interních informací klesají preference právě opozičním stranám. „Lidé obstrukce zaznamenávají, ale nelíbí se jim to, protože si uvědomují, že je to mrhání času,“ pronesl.

Tagy:
zdraví demokracie Tomio Okamura koalice Starostové a nezávislí Jaroslav Foldyna Svoboda a přímá demokracie Hayato Okamura Poslanecká sněmovna ČR