Poslanci šli místo hlasování spinkat. Vláda je i zadarmo drahá, stěžuje si Okamura

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

K věci (218)

Když se mělo hlasovat o pandemickém zákoně, šli vládní poslanci spinkat a neměli dost hlasů, postěžoval si na přístup zákonodárců předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Podle něj je „vláda i zadarmo drahá“. V pořadu K věci kritizoval také primáře sokolovské nemocnice Martina Straku. O něm opakovaně tvrdí, že je členem TOP 09, a obviňuje ho z výzvy k „otravě kyanidem“.

Debata o programu schůze dolní komory kvůli SPD zabrala i s nejvýše dvouhodinovými přestávkami skoro 31 hodin. Vládní poslanci po dalším dlouhém jednání nakonec přehlasovali senátní veto a dali zelenou novele pandemického zákona. Podobný scénář se odehrál i dříve, za předchozími obstrukcemi ve Sněmovně totiž rovněž stáli zákonodárci SPD.

V pořadu K věci nicméně Okamura odmítl, že by se blokováním jednání dopustil něčeho špatného. Naopak ukázal prstem na kabinet Petra Fialy (ODS). „Mělo se hlasovat o pandemickém zákoně. Vládní poslanci ale zjistili, že jim chybí lidi a že nejsou schopni přehlasovat senátní veto. Prosazují zákon v legislativní nouzi, říkají, jak na to spěchají. A když má být hlasování, tak šli prostě spinkat,“ kritizoval lídr opozičního uskupení.

ODS obvinil z dvojího metru, protože v roce 2016 obstruovali zavedení EET mnohonásobně déle než jeho hnutí. „Celých 236 dní. SPD obstruovala jen dva dny. Snaží se umlčet opozici, když se jim to hodí, jsou opojení mocí,“ pokračoval v kritice Okamura.

Odmítl, že by plýtval časem a veřejnými prostředky. Blokování Sněmovny se podle něj týká „jen“ dvou zákonů – jednak pandemické novely, jednak korespondenčního hlasování. „Vládní koalici klesají preference a bojí se volebního výsledku, proto chtějí měnit volební systém v České republice. S rozpočtem sice nesouhlasíme, ale obstruovat ho nebudeme,“ podotkl ve vysílání.

Rovněž mu vadilo, že se Fialova vláda nevěnuje boji se zdražováním energií a inflací. Naproti tomu zmínil příklady z Polska či ze Slovenska, kde přistoupili k výraznému snížení nebo dočasnému zrušení DPH u vybraných produktů. „Místo zdražování řeší pandemický zákon a korespondenční hlasování. Vláda je doslova i zadarmo drahá,“ uvedl na konto současného kabinetu.

Kyanid není nadsázka, zlobí se Okamura

Okamura si během rozhovoru mimo jiné postěžoval na údajné útoky ze strany vládní pětikoalice. „Vyhrožoval mi představitel TOP 09 a primář sokolovské nemocnice Martin Straka. Vyzval lidi, aby mi dali kyanid do pití – aby mě otrávili a zabili. To je úplně za hranou chování vládní koalice,“ rozčiloval se v pořadu K věci.

Primář Straka ale na Twitteru pouze reagoval na příspěvek doktora Lukáše Korbela. Ten s nadsázkou napsal, že by měli Okamurovi dát do pití projímadlo, aby přestal obstruovat sněmovní rozpravu. Straka pod tweet připsal jediné slovo, a to zmíněný „kyanid“. Žádnou další výzvu k tomu nepřipojil, po internetu se ale šíří fotomontáže, které mu přiřknuly výroky jako „kápněte Okamurovi do pití kyanid“.

Navíc se Straka předsedovi SPD omluvil – v diskuzních vláknech i na svém vlastním profilu. „Veřejně se omlouvám panu poslanci Tomio Okamurovi za nevhodný koment k tweetu o jeho osobě. Byla to pouze nadsázka, nepochopena. Živím se léčením lidí a násilí je mi cizí. Je mi to upřímně líto, nebude se to opakovat. Omlouvám se i všem, kterých se to dotklo,“ napsal primář. V příspěvku označil profil šéfa SPD.

Okamura ale Strakova omluvná slova ještě nezaregistroval. „Nadsázka? Mně se nikdo neomluvil. Když lékař a primář vyzývá k zavraždění jiného člověka, tohle není jen tak. Nadsázka to není. Přestože jsem veřejně vyzýval TOP 09, aby se k tomu postavila, mlčí. I předsedkyně Markéta Pekarová Adamová,“ sdělil opoziční poslanec ve vysílání.

Straka ale již delší dobu není členem TOP 09, což potvrdil i mluvčí strany. „Panu Strakovi zaniklo členství 18. května 2021. Prosíme, nešiřte lži,“ zareagoval oficiální twitterový účet TOP 09 na příspěvek poslance Patrika Nachera (ANO), který se rovněž rozčiloval kvůli „kyanidové kauze“.

Tagy:
pití opozice státní rozpočet TOP 09 ODS Markéta Pekarová Adamová poslanci poslanec Poslanecká sněmovna Tomio Okamura pořady CNN Prima NEWS korespondenční hlasování K věci Martin Straka Svoboda a přímá demokracie pandemický zákon obstrukce vláda Petra Fialy Poslanecká sněmovna ČR Nemocnice Sokolov