Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

PARTIE Terezie Tománkové 25.9.2022

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Jiří Růžička se probojoval do Senátu už v prvním kole díky zisku nadpoloviční většiny hlasů. Hlasovalo pro něj 18 301 lidí, jeden volební lístek kandidátovi TOP 09 protestně vhodil do urny právě Okamura.

Lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím, to ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas pravděpodobně vyčnívá z volebních výsledků. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku podle zákona nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něj patrné potřebné údaje. Stejný pohled pak vyjádřili i odborníci a právníci.

„Musel jsem se tomu smát, protože jsem přeškrtnul i jméno pana Růžičky. Pak musí komise posoudit, zda je jméno čitelné. To je otázka na volební zákon,“ hájil se Okamura v nedělní Partii Terezie Tománkové. Následně přešel k výčtu scénářů, ke kterým měl přistoupit, aby svůj hlas definitivně zneplatnil.

„Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy. Jelikož jsou volby tajné, nikdo už nikdy nezjistí, jestli byl můj hlas platný či nikoliv,“ doplnil pobaveně Okamura.

Jsme vítězi, pochválil se Okamura

S výsledky voleb je podle svých slov nicméně spokojený, své hnutí SPD označil za vítěze komunálních voleb. Podobně četl výsledky hlasování i prezident Miloš Zeman v první části Partie Terezie Tománkové, který uvedl, že nejvíce nových mandátů získalo hnutí SPD.

„Máme třikrát víc zastupitelů, než jsme měli. Je to obrovský úspěch, jsem rád, že to řekl i pan prezident. Co se týče senátních voleb, řekl jsem, že bude úspěch, pokud náš kandidát projde do druhého kola,“ pokračoval Okamura.

„Taky jsem ale dodal, že chci, aby naši voliči přišli k volbám a volili kohokoliv, kdo není zástupcem vládní koalice. Pojďme udělat opozici v Senátu, aby tam neměla sílu koalice Petra Fialy,“ vyzval své podporovatele šéf SPD. Lidé podle něj ukázali, že nejsou spokojeni se současnou vládou.

Ostrou debatu si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: