Okamura: Vláda předvádí zvůli, diktaturu a totalitu. Budeme znovu obstruovat

Pokud se novela pandemického zákona vrátí zpět ze Senátu do Poslanecké sněmovny, hnutí SPD bude opět jednání v dolní komoře obstruovat. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to sdělil šéf opozičního hnutí Tomio Okamura. Snahu koaliční vlády protlačit pandemickou legislativu označil za „zvůli, diktaturu a totalitu“.

Sněmovna pandemickou novelu schválila až po 35 hodinách od zahájení jednání. Debatu o předloze totiž provázela tvrdá obstrukce poslanců opozičního hnutí SPD, které se pokoušelo oddálit přijetí koronavirové legislativy. Novela může narazit u senátorů, ne všichni jsou jí nakloněni.

Záměr podepsat pandemický zákon o víkendu avizoval prezident Miloš Zeman. Ten ocenil sněmovní úpravy předlohy, které se týkaly například omezení platnosti zákona do konce listopadu. Tomio Okamura ale trvá na svém bez ohledu na to, jak se na věc dívá hlava státu, s níž přinejmenším v minulosti udržoval přátelské vztahy.

„Pan prezident není členem SPD. Jsme proti pandemickému zákonu, bylo by dobré jej zrušit. Myslím, že by bylo dobré, aby vládní koalice přestala obtěžovat občany tím, že bude navrhovat další omezení ústavních práv a svobod občanů, když všechny země rozvolňují,“ vysvětlil své stanovisko šéf SPD.

Dodal, že zákon o ochraně veřejného zdraví nabízí dostatek prostředků a nástrojů, aby si stát dokázal poradit i s budoucími pandemickými vlnami. V případě nouze je možné ho novelizovat. Co se ovšem týče pandemického zákona, vláda se podle Okamury snaží využívat omezení z nouzového stavu, aniž by ho musela vyhlašovat.

„Vždyť to je zvůle, diktatura, totalita. Byl bych rád, kdyby zákon shodila vládní koalice ze stolu. Jestli se vrátí zpět ze Senátu do Sněmovny, budeme znovu obstruovat. Tohle je úplně flagrantní útok na svobodu a demokracii v České republice,“ pokračoval rozčíleně v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

„Jsem opravdu nespokojen, že prioritou vládní koalice není řešení zdražování, ale pandemický zákon, korespondenční volba a volba národního ptáka,“ doplnil Okamura. V minulosti mimo jiné upozornil na to, že hnutí „plně v souladu s parlamentní kulturou“ jednání na tato témata blokovalo. „Je to standardní demokratický nástroj,“ vzkázal opoziční politik.

Tagy:
Miloš Zeman opozice Pavlína Wolfová Senát Poslanecká sněmovna Tomio Okamura pořady CNN Prima NEWS 360⁰ Pavlíny Wolfové koalice vláda Česko koronavirus COVID-19 Svoboda a přímá demokracie pandemický zákon 360° Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR Pavlína Švarcová