reklama

OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent

Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku v Moravskoslezském kraji. Firma k tomuto kroku přistoupila po zjištění nepříznivých výsledků z plošného testování na koronavirus způsobující nemoc COVID-19 v dolech ČSM, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Podíl nakažených přesáhl 20 procent. Situaci v Moravskoslezském kraji na místě řešil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na tiskové konferenci byla i reportérka CNN Prima NEWS Markéta Schenková.

reklama

Plošnému testování na dolech ČSM Sever a ČSM Jih se podrobilo 3403 zaměstnanců a z toho je na COVID-19 pozitivních přes 700, tedy skutečně víc jak pětina. Sami horníci prý byli tímto výsledkem překvapeni, protože asi 90 % z nich nemá žádné nebo jen minimální příznaky onemocnění. Dosud se volně pohybovali po městě, byli v kontaktu s rodinami, takže aktuálně hygienici mají v ohnisku ČSM 850 nakažených lidí.

Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě dodal: „Oni to neberou jako nemoc. Netušili, že jsou nakažení a nebylo na nich navenek nic poznat. Těžko jim něco vyčítat, vypadali zdravě a mysleli, že jsou zdraví.“

Vedení dolů tedy zareagovalo odstávkou, a to na dobu 6 týdnů. Je to naprosto výjimečná věc, protože výluky vždy dosud byly nanejvýš třítýdenní. Na čtyřech dolech, na Darkově, ČSM Sever a ČSM Jih a také na ČSA se tedy nebude těžit uhlí, ale do práce bude podle mluvčí tak jako tak docházet na každý z dolů asi 200 lidí, kteří budou mít na starosti bezpečnost dolu, tedy hlavně větrání.

Hejtman kraje vyzval nakažené, aby skutečně zůstali doma a dodržovali karanténu. Správa sociálního zabezpečení totiž nemá právo kontrolovat, zda ji lidé skutečně dodržují. Hygienici jsou tak zavaleni prací, že to nestíhají a vlastně zakročí jen tehdy, když jim někdo nahlásí, že někdo nedodržuje karanténu.

V dolech se bude od pátku pracovat na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku. „Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

K tématu

Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude kvůli důkladné přípravě počet fárajících zaměstnanců vyšší. „Přerušení se týká kromě těžby také ražení důlních děl, vybavování a likvidace porubů,“ doplnil Hájek.

Tagy: OKD doly Karviná David Hájek Petr Kopřivík

Další hlavní zprávy

Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Já na bráchu, brácha na mě. České hokejisty na MS nejspíš potáhnou sourozenecké dvojice
Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Americká armáda projede Českem. Přesun tří konvojů bude trvat několik dní
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Další články
reklama
reklama