reklama

OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent

Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku v Moravskoslezském kraji. Firma k tomuto kroku přistoupila po zjištění nepříznivých výsledků z plošného testování na koronavirus způsobující nemoc COVID-19 v dolech ČSM, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Podíl nakažených přesáhl 20 procent. Situaci v Moravskoslezském kraji na místě řešil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na tiskové konferenci byla i reportérka CNN Prima NEWS Markéta Schenková.

reklama

Plošnému testování na dolech ČSM Sever a ČSM Jih se podrobilo 3403 zaměstnanců a z toho je na COVID-19 pozitivních přes 700, tedy skutečně víc jak pětina. Sami horníci prý byli tímto výsledkem překvapeni, protože asi 90 % z nich nemá žádné nebo jen minimální příznaky onemocnění. Dosud se volně pohybovali po městě, byli v kontaktu s rodinami, takže aktuálně hygienici mají v ohnisku ČSM 850 nakažených lidí.

Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě dodal: „Oni to neberou jako nemoc. Netušili, že jsou nakažení a nebylo na nich navenek nic poznat. Těžko jim něco vyčítat, vypadali zdravě a mysleli, že jsou zdraví.“

Vedení dolů tedy zareagovalo odstávkou, a to na dobu 6 týdnů. Je to naprosto výjimečná věc, protože výluky vždy dosud byly nanejvýš třítýdenní. Na čtyřech dolech, na Darkově, ČSM Sever a ČSM Jih a také na ČSA se tedy nebude těžit uhlí, ale do práce bude podle mluvčí tak jako tak docházet na každý z dolů asi 200 lidí, kteří budou mít na starosti bezpečnost dolu, tedy hlavně větrání.

Hejtman kraje vyzval nakažené, aby skutečně zůstali doma a dodržovali karanténu. Správa sociálního zabezpečení totiž nemá právo kontrolovat, zda ji lidé skutečně dodržují. Hygienici jsou tak zavaleni prací, že to nestíhají a vlastně zakročí jen tehdy, když jim někdo nahlásí, že někdo nedodržuje karanténu.

V dolech se bude od pátku pracovat na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku. „Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

K tématu

Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude kvůli důkladné přípravě počet fárajících zaměstnanců vyšší. „Přerušení se týká kromě těžby také ražení důlních děl, vybavování a likvidace porubů,“ doplnil Hájek.

Tagy: OKD doly Karviná David Hájek Petr Kopřivík

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama