OKD

Výpis příspěvků ke štítku „OKD“

Lidé na uhlí čekají i několik měsíců. Stát uvažuje o obnovení těžby v uzavřených dolech

26. října 2022 20:18

To, že se řada domácností kvůli drahým energiím vrací k topení v kamnech a kotlích, už je potvrzený fakt. Jenže konkrétně černé uhlí je třikrát dražší než loni a musí se na něj čekat v pořadníku. Stejně tak na brikety nebo hnědé uhlí. Stát proto začal zvažovat, jestli neobnoví těžbu v už zavřených dolech na Karvinsku.

Fáral jsem pro OKD 20 let. Teď mě vyhazují z bytu, zní v protestním pochodu

7. října 2022 22:59

Centrem Ostravy prošel protestní průvod namířený proti praktikám realitní kanceláře Heimstaden. Ta vlastní na Ostravsku 42 tisíc někdejších hornických bytů, které při privatizaci dolů nejprve převzal podnikatel Zdeněk Bakala. „Dvacet let jsem robil na šachtě a teď mě chtějí vyhodit z bytu. Realitka se mnou jedná jako s nějakou špínou,“ stěžuje si během pochodu 61letý Jaroslav Klouček. Mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz však odmítá, že by realitka nájemníky protiprávně vystěhovávala či jinak poškozovala.

Kauza Bakalovy byty OKD pokračuje, Švédové prý vyhánějí nájemníky z havířských domků

6. října 2022 06:00

Kauza byty OKD spojená s podnikatelem Zdeňkem Bakalou se táhne osmnáctý rok. Největší bytový fond ve střední Evropě nyní vlastní švédská realitní společnost Heimstaden, a ta podle nájemníků na Ostravsku právě spustila tažení proti obyvatelům takzvaných finských domků v hornických koloniích. „Realitka nás tlačí do kouta. Buď starousedlíkům hrozí vyhazovem, anebo chce až dva miliony korun za odkup,“ stěžuje si 52letá Hana Severová z kolonie Liščina v Ostravě. Na praktiky Heimstadenu v pátek 7. října upozorní i demonstrace. Společnost však těmto tvrzením oponuje s tím, že o cenách se bude ještě jednat.

Romové kandidují i za nahnědlou SPD, to nechápu, diví se olašský vajda Josef Stojka

23. září 2022 14:16

Největší česká minorita posílá do komunálních voleb jen asi 200 kandidátů, o mandát zastupitele se přitom uchází 195 tisíc občanů. Předseda Unie olašských Romů a člen Rady vlády pro národnostní menšiny Josef Stojka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vyjadřuje obavy z narůstající obliby extremistické politiky: „Jít k volbám je strašně důležité, abychom oslabili Okamuru, který sbírá body na protiromských výrocích.“ Paradoxní je, že několik Romů se ocitlo i na kandidátkách SPD.

OKD bude uhlí rubat dál, nechce končit před rokem 2025. I kvůli válce, vysvětlil Stanjura

30. června 2022 11:46

Společnost OKD prodlouží těžbu minimálně do konce roku 2023. Má dostatek energetického i koksovatelného uhlí. Společnost má nyní uzavřené smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do 30. června 2023, vedení OKD začne usilovat o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky uhlí pro klíčové zákazníky až do roku 2025. Novinářům to ve čtvrtek řekli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a předseda představenstva OKD Roman Sikora. V OKD pracuje přibližně 3 300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

KOMENTÁŘ: Ředitel hasičů hledá asistentku. Dostane pokutu za diskriminaci mužů?

23. června 2022 06:53

Zhruba ve stejné době, kdy hospodský z Českých Budějovic vyvěsil oznámení, že hledá servírku, začal generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS ČR) Vladimír Vlček shánět asistentku. Výčepní si za údajnou diskriminaci mužů vysloužil od Státního úřadu inspekce práce tučnou pokutu 20 tisíc korun. Napaří kontroloři stejnou sankci i nejvýše postavenému českému požárníkovi?

Dělají z nás blbce, říkají havíři. Nečekané prodloužení těžby v OKD se horníkům nelíbí

6. června 2022 13:54

Z jediného černouhelného dolu v České republice měl vyjet poslední vozík s uhlím koncem roku 2022. Nyní státní společnost OKD oznámila, že se v Dole ČSM na Karvinsku bude uhlí rubat až do poloviny příštího roku. „Šachta na to není připravená. Hajcmany jsou staré, škaredé a shnilé, všechno to popadá,“ varuje havíř, jemuž právě skončila ranní šichta, před opotřebovanou důlní výztuží. Většina z oslovených horníků není z prodloužení těžby nikterak nadšená.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

21. května 2022 05:51

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Za Bakalu by vám horníci svítili kahany do pekla, vmetl Řežábek Maláčové prodej bytů OKD

6. října 2021 23:09

Jestliže bude výstavba bytů stále váznout, jen těžko se v Česku zlepší dostupnost vlastnického bydlení. Myslí si to ekonomický expert hnutí Přísaha Pavel Řežábek. „Jestli není nabídka, nemůže se poptávka uspokojit a vždy bude draho,“ řekl v pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS. Jana Maláčová (ČSSD) si ale myslí, že pouze zrychlení výstavby bytů nepomůže.