OKD

Výpis příspěvků ke štítku „OKD“

REPORTÁŽ: Výbuch v Karviné zabil stovky havířů, 54 obětí zůstává v dole i po 130 letech

Nad epicentrem nejhoršího výbuchu v dějinách uhelného hornictví v českých zemích stojí kaplička. V předvečer 130. výročí důlního výbuchu v Karviné, který 14. června 1894 zastihl noční směnu a zabil 235 horníků, tu nehoří žádná svíce. Někdo jen u kaple zanechal papír se vzkazem: „Svatá tehdy jinde bděla.“ Žádná svatá ovšem za důlní katastrofu nemohla, podle vyšetřovatelů ale nebylo možno určit ani konkrétního lidského viníka. V roce 2020 tragickou událost emotivně připomněla také spisovatelka Karin Lednická v románu Šikmý kostel.

Obrovské riziko, horší než OKD, ale nutnost. Expert vysvětluje, proč má stát koupit plynovody

Strategický nákup společnosti Net4Gas, provozující plynovody na českém území, je obrovským rizikem, a to kvůli jejím miliardovým dluhům. Pro CNN Prima NEWS to řekl energetický expert a bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. Podle něj je firma v horší situaci než těžařská OKD. Nákup plynové infrastruktury přesto označil za obrovskou příležitost a daný krok je podle něj správný.

REPORTÁŽ: Zavalilo ho uhlí. Pak za půl milionu opravil dům, odkud ho vyhání realitka

Podzimní protesty v Ostravě proti praktikám švédské realitní společnosti Heimstaden plány makléřů jen pozastavily. „Opět dostáváme od realitky výzvy k odkoupení finských dřevěných domků za nehorázné ceny. Je to šílené,“ stěžuje si zástupkyně nájemníků Margita Moocová. „Za bezcennou boudu po mně chtějí 1,79 milionu korun. Když se nerozhodnu do třiceti dnů, vyhrožují vystěhováním,“ je šokován i bývalý havíř Jaroslav Klouček. „Cena je nižší než tržní,“ hájí realitku mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz.

Horníky štve prodloužení těžby: Když v OKD nevydržíme další tři roky, odejdeme s holou dupou

Těšili se na tučné odstupné. Na 11 platů plus náhradu osm tisíc korun měsíčně po několik dalších let. Horníci OKD měli naposled fárat letos na silvestra, jenže stát těsně před Vánocemi naplánoval konec těžby černého uhlí až na prosinec 2025. „To byl hodně blbý vánoční dárek a většinu havířů to pořádně naštvalo. Pokud nechceme ze šachty odejít s holou p*delí, musíme fárat ještě tři roky. S tím už nikdo nepočítal,“ stěžuje si 54letý havíř Dolu ČSM na Karvinsku Tomáš Navrátil.

Fáral jsem pro OKD 20 let. Teď mě vyhazují z bytu, zní v protestním pochodu

Centrem Ostravy prošel protestní průvod namířený proti praktikám realitní kanceláře Heimstaden. Ta vlastní na Ostravsku 42 tisíc někdejších hornických bytů, které při privatizaci dolů nejprve převzal podnikatel Zdeněk Bakala. „Dvacet let jsem robil na šachtě a teď mě chtějí vyhodit z bytu. Realitka se mnou jedná jako s nějakou špínou,“ stěžuje si během pochodu 61letý Jaroslav Klouček. Mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz však odmítá, že by realitka nájemníky protiprávně vystěhovávala či jinak poškozovala.

Kauza Bakalovy byty OKD pokračuje, Švédové prý vyhánějí nájemníky z havířských domků

Kauza byty OKD spojená s podnikatelem Zdeňkem Bakalou se táhne osmnáctý rok. Největší bytový fond ve střední Evropě nyní vlastní švédská realitní společnost Heimstaden, a ta podle nájemníků na Ostravsku právě spustila tažení proti obyvatelům takzvaných finských domků v hornických koloniích. „Realitka nás tlačí do kouta. Buď starousedlíkům hrozí vyhazovem, anebo chce až dva miliony korun za odkup,“ stěžuje si 52letá Hana Severová z kolonie Liščina v Ostravě. Na praktiky Heimstadenu v pátek 7. října upozorní i demonstrace. Společnost však těmto tvrzením oponuje s tím, že o cenách se bude ještě jednat.

Romové kandidují i za nahnědlou SPD, to nechápu, diví se olašský vajda Josef Stojka

Největší česká minorita posílá do komunálních voleb jen asi 200 kandidátů, o mandát zastupitele se přitom uchází 195 tisíc občanů. Předseda Unie olašských Romů a člen Rady vlády pro národnostní menšiny Josef Stojka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vyjadřuje obavy z narůstající obliby extremistické politiky: „Jít k volbám je strašně důležité, abychom oslabili Okamuru, který sbírá body na protiromských výrocích.“ Paradoxní je, že několik Romů se ocitlo i na kandidátkách SPD.

OKD bude uhlí rubat dál, nechce končit před rokem 2025. I kvůli válce, vysvětlil Stanjura

Společnost OKD prodlouží těžbu minimálně do konce roku 2023. Má dostatek energetického i koksovatelného uhlí. Společnost má nyní uzavřené smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do 30. června 2023, vedení OKD začne usilovat o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky uhlí pro klíčové zákazníky až do roku 2025. Novinářům to ve čtvrtek řekli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a předseda představenstva OKD Roman Sikora. V OKD pracuje přibližně 3 300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.