Omikron má vliv na ceny. Benzín a nafta by mohly zlevnit ještě před Vánoci

Růst cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích se v posledních dnech zastavil. Podle některých ekonomů by nafta i benzín mohly do Vánoc o něco zlevnit. Padá totiž cena ropy, a to především kvůli obavám z nové jihoafrické varianty koronaviru s názvem omikron.

Někteří ekonomové ještě v říjnu očekávali, že cena benzínu v Česku dosáhne do začátku zimy hranice 40 korun za litr. K něčemu takovému nakonec pravděpodobně nedojde. Růst cen pohonných hmot totiž v uplynulých dnech začal stagnovat.

Ke snížení cen by prý mohlo dojít ještě před Vánoci. „Po dlouhých měsících bychom se mohli dočkat už příští týden mírného zlevnění,“ předpověděl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek pro CNN Prima NEWS.

Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka zažívají ceny ropy vyloženě volný pád. „Takto výrazný propad by se měl začít promítat do cen i na čerpacích stanicích v České republice,“ potvrdil. Míra zlevnění by však neměla být nějak převratná. Otázkou je, jak dlouho také stagnace růstu cen pohonných hmot bude trvat.

Hodnota ropy na burzách padá především kvůli nové variantě koronaviru nazvané omikron, která svou údajnou vysokou mírou nakažlivosti děsí celý svět. „V souvislosti s tím už došlo k zákazu některých leteckých linek. To způsobuje nižší spotřebu v letectví a také obavy z širších ekonomických dopadů,“ vysvětlil ekonom Marek.

Výraznější zlevňování mohou také zbrzdit samotní pumpaři. „Jsou dalším zasaženým odvětvím. S každou další vlnou koronaviru klesá poptávka po pohonných hmotách. Pak se pumpaři můžou snažit navyšovat si své marže, aby výpadky dohnali,“ dodal ekonom Křeček.

Tagy: