Protest studentů v Kurdistánu
V irácké části takzvaného Kurdistánu vyšli do ulic studenti, kteří protestují proti vládnímu zrušení školních příspěvků. Jeden z protestujících pro CNN Prima NEWS popsal aktuální situaci mladých lidí v zemi. Většina jich nemá šanci si v Iráku sehnat práci, dokončit studium tak může být jedinou šancí na lepší život.
Na Blízkém východě žijí desítky milionů Kurdů, vlastní stát ale nemají. Území pomyslného Kurdistánu se rozkládá v oblasti Turecka, Sýrie, Íránu a Iráku. Právě v kurdské části posledně jmenovaného státu vypukly v posledních dnech studentské protesty.
Těch se v ulicích města Sulajmáníja zúčastnily tisíce lidí, v Iráku protestují už několik dní v kuse. Vadí jim, že stát lidem nepřispívá na studium a řada mladých proto musí školu opustit a těžko se jim pak hledá práce.
Přišli jsme o všechno. Cesta do Běloruska nás úplně semlela, vypráví rodina z Kurdistánu
Bělorusko připraví druhý let pro migranty, kteří uvízli na bělorusko-polské hranici. Informoval o tom prezident Alexandr Lukašenko. Očekává však, že Evropská unie asi 2000 běženců přijme. Většina z nich přišla z iráckého Kurdistánu. Právě tam s místními hovořila reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová.
„Dva ze tří lidí zde mají problémy s tím najít zaměstnání,“ popsala z místa reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová, která vyzpovídala i demonstrující studenty. „Lidé zde žijí v zemi, která je plná ropy, nemají z toho ale žádné peníze. Studenti si nemohou najít práci v ropném průmyslu, spíše zde získávají práci lidé ze Západu,“ popsal jeden z nich.
Protesty ve městě Sulajmáníja dokonce přerostly v násilnosti. Na demonstrující studenty vyrukovaly bezpečnostní složky s gumovými projektily, slznými plynem a vodními děly. Protestující odpověděli kameny.
Podle íránské zpravodajské agentury Tasnim News vláda zastavila finanční měsíční podporu studentů už během let 2014 a 2015. A to kvůli špatné ekonomické situaci v zemi a rozmachu Islámského státu. Peníze byly zkrátka potřeba jinde.