Žijeme v zemi bohaté na ropu, práci ani peníze ale nemáme. Student popsal protesty v Iráku

V irácké části takzvaného Kurdistánu vyšli do ulic studenti, kteří protestují proti vládnímu zrušení školních příspěvků. Jeden z protestujících pro CNN Prima NEWS popsal aktuální situaci mladých lidí v zemi. Většina jich nemá šanci si v Iráku sehnat práci, dokončit studium tak může být jedinou šancí na lepší život.

Na Blízkém východě žijí desítky milionů Kurdů, vlastní stát ale nemají. Území pomyslného Kurdistánu se rozkládá v oblasti Turecka, Sýrie, Íránu a Iráku. Právě v kurdské části posledně jmenovaného státu vypukly v posledních dnech studentské protesty.

Těch se v ulicích města Sulajmáníja zúčastnily tisíce lidí, v Iráku protestují už několik dní v kuse. Vadí jim, že stát lidem nepřispívá na studium a řada mladých proto musí školu opustit a těžko se jim pak hledá práce.

„Dva ze tří lidí zde mají problémy s tím najít zaměstnání,“ popsala z místa reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová, která vyzpovídala i demonstrující studenty. „Lidé zde žijí v zemi, která je plná ropy, nemají z toho ale žádné peníze. Studenti si nemohou najít práci v ropném průmyslu, spíše zde získávají práci lidé ze Západu,“ popsal jeden z nich.

Protesty ve městě Sulajmáníja dokonce přerostly v násilnosti. Na demonstrující studenty vyrukovaly bezpečnostní složky s gumovými projektily, slznými plynem a vodními děly. Protestující odpověděli kameny.

Podle íránské zpravodajské agentury Tasnim News vláda zastavila finanční měsíční podporu studentů už během let 2014 a 2015. A to kvůli špatné ekonomické situaci v zemi a rozmachu Islámského státu. Peníze byly zkrátka potřeba jinde.

Tagy: