Na Václaváku protestovaly tisíce lidí. Odborář Dufek hrozil blokováním supermarketů

Na pražském Václavském náměstí se v sobotu sešly tisíce lidí. Protestovaly proti vládě Petra Fialy (ODS). Demonstraci Česko proti bídě tentokrát pořádala strana Právo Respekt Odbornost (PRO) právníka Jindřicha Rajchla, dříve politika hnutí Trikolora. Po skončení demonstrace se někteří protestující začali přetlačovat s těžkooděnci, požadovali sundání ukrajinské vlajky z Národního muzea.

Celonárodní setkání Česko proti bídě mělo za cíl upozornit na údajně nedostatečnou pomoc vlády českým občanům. Vystoupili zde například právníci Tomáš Nielsen (PRO), Petr Vacek, Jindřich Rajchl (PRO), senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nebo expert na lékařské právo Ondřej Dostál (Piráti). Odborový předák Bohumír Dufek na akci pohrozil blokováním supermarketových skladů.

Strana PRO vedená Rajchlem vznikla loni. Rajchl, který v minulosti působil v hnutí Trikolora, již dříve uvedl, že za chudnutí Česka podle něj může hlavně sebedestruktivní energetická politika Evropské unie, kterou bezmyšlenkovitě prosazuje česká vláda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zdražování energií lidé zvládli, omezovat se musela „jen“ desetina Čechů. Jak snížili náklady?

Co demonstranti chtějí?

Strana dříve adresovala dopis vládě, v němž ji mimo jiné vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

PRO také chce, aby vláda jasně usilovala o mírové řešení války na Ukrajině včetně možného uspořádání mírové konference v Česku. Kabinet by podle ní také měl ukončit dodávky vojenského materiálu do země. To mnozí experti kritizují a mají za to, že se jedná o prokremelskou politiku.

Během uplynulého půlroku proběhla především na Václavském náměstí série demonstrací nazvaných Česká republika na prvním místě, kterých se v některých případech zúčastnilo až několik desítek tisíc lidí. Naopak například na odborářské demonstraci se sešly pouze tisíce protestujících.

Také v sobotu na demonstraci dorazily vyšší tisíce lidí. Václavské náměstí ale úplně zaplněné nebylo. U Národního muzea pak skupina protestujících přišla vyjádřit podporu Ukrajině a Evropské unii. Protivládní demonstranti se s nimi dali do křížku, policie ale skupiny včas rozehnala.

Po skončení demonstrace se někteří protestující začali přetlačovat s těžkooděnci, požadovali sundání ukrajinské vlajky z Národního muzea.

Tagy:
Václavské náměstí ODS Ondřej Dostál Česko Jindřich Rajchl Tomáš Nielsen vláda Petra Fialy Jana Hamplová Petr Vacek