Lidé se báli zdražování energií víc než války, nakonec ho ale zvládli. Výrazně omezovat se kvůli němu podle průzkumu agentury Ipsos musela zatím jen desetina Čechů. Hlavně proto, že domácnosti začaly šetřit. Ovšem ne všechny snahy o snížení nákladů jsou úspěšné.
Budeme žít na dluh nebo žádat o pomoc stát – toho se kvůli drahým energiím ještě před půl rokem obávala třetina domácností. Realita je o poznání klidnější. „Byla to spíše hysterie, domácnosti začaly hodně šetřit energií. Šetrnost i zastropování tomu pomohly. Dopad tak nebyl nárazem do zdi,“ vysvětlil analytik společnosti Ipsos Michal Straka.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny energií klesají, ale pozor na přehnaný optimismus, radí expert. Kdy hledat nabídku?
Nejhůř jsou krizí zasažené nízkopříjmové domácnosti. „Mají i menší možnosti nalézt prostředky ve svém rozpočtu na investice do úspor, ale všichni mohou šetřit třeba tím, že zamezí plýtvání, každý může snížit teplotu vytápění nebo zaizolovat okna,“ sdělil ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.
Opatření s cílem snížit spotřebu energií udělala více než polovina českých domácností. Nejčastěji vyměňovaly spotřebiče nebo žárovky za úspornější. Anebo dělaly drobné stavební úpravy. Také se ale často soustředily na to, čím konkrétně topí.
Neexistuje jednoduchá rada
U větších opatření je podle odborníků potřeba sledovat, jestli vůbec pomohou. Třeba tepelné čerpadlo není vhodné do každého domu. „Poradíme klientům dlouhodobě, jak si poradit s úsporami v energiích v domácnostech, základ je uvědomit si, že neexistuje žádná jednoduchá rada. Tepelné čerpadlo může být skvělé pro jednu domácnost, pro druhou naprosto nevhodné,“ popsal ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
„Řada našich expertů na zákaznických kancelářích se v posledních dvou letech změnila v poradce na topení, nebo co se týká i spotřeby vody, vaření a tak dále,“ doplnil mluvčí Innogy Martin Chalupský.
„Můžeme se podívat na to, jaké máme spotřebiče – největší žrouty energií. To jsou ty, které mají motor, ty které něco ohřívají a ty které běží celý den,“ popsala ředitelka portálu TZB-info Dagmar Kopačková.
Zatímco na začátku krize se Češi o radu často obraceli i na stát, teď už spoléhají zejména na dodavatele energií. A ti se přizpůsobují.
Snížit platby za energie může podle odborníků také třeba přesunutí ledničky do nejchladnější místnosti nebo odizolování potrubí v celém domě.