V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců covidových opatření. Z Václaváku pak táhli na Hrad

V Praze proběhla demonstrace za svobodu a občanská práva. Na Václavské náměstí dorazili zástupci SPD, iniciativa Chcípl PES, zpěvák Daniel Landa, ale i právník Ondřej Dostál (Piráti) či senátorka Alena Dernerová (za STAN). Účastníci protestu se začali scházet krátce před 15. hodinou. Zhruba o tři hodiny později vyrazili na Pražský hrad, kde po zpěvu české i slovenské hymny akce před 19:30 oficiálně skončila. Na celý průběh se můžete podívat v naší on-line reportáži.

Protest začal kolem 15:00. Na pódiu v horní části Václavského náměstí se řečníci střídali ještě krátce před 18:00. Kritizovali vládní opatření, karantény, očkování, výdaje zdravotních pojišťoven, nošení respirátorů a roušek či nemožnost navštěvovat restaurace a různá zařízení bez očkování či potvrzení o prodělané nemoci. Protestující měli české vlajky a transparenty. Skandovali různá hesla. Vyzývali k neposlušnosti, mluvili o svém boji za svobodu.

Na akci vystoupili například senátorka Alena Dernerová (nestr. za SD–SN), Soňa Peková, právník Ondřej Dostál, režisér Igor Chaun či šéf organizace Podnikatelské odbory Radomil Bábek. „Máme cíl. A ten cíl se jmenuje generální stávka,“ řekl Jakub Olbert z iniciativy Chcípl PES. Zmínil schůzky s protestujícími kolegy ze Slovenska a Rakouska, označil činnost za „odbojové hnutí“.

Jedním z posledních řečníků byl zpěvák Daniel Landa. „Důrazně odmítáme žít ve společnosti jedné pravdy. Jediné, co pro to můžeme udělat, je vytrvat,“ řekl zpěvák. Na závěr svého vystoupení zanotoval husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci.

Tagy: