Soud zprostil Babiše obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Výpovědi jeho syna ale uvěřil

Pražský městský soud v pondělí nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Podle soudce Jana Šotta není skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat. Soud mimo jiné konstatoval, že uvěřil Babišovi juniorovi, když uvedl, že převzetí akcií k Čapímu hnízdu nepodepsal.

Šott odůvodňuje zprošťující verdikt velice obsáhle, po jeho vyhlášení déle než hodinu rekapituloval trestní řízení a až poté se dostal k hodnocení důkazů. Zatím stále není zřejmé, na základě jakého právního názoru Babiše a Nagyovou osvobodil. Výpovědi obou obžalovaných nicméně podle něj nebyly konzistentní, přesvědčivé ani logické.

Část obhajoby podle soudce spolehlivě vyvrátil svědek Jan Bareš, kterého Šott přímo označil za svědka klíčového. Podnikatel Bareš u soudu dříve vypověděl, že oba obžalovaní věděli, že nemají nárok na dotaci od státu. Obhájci svědka prohlásili za nedůvěryhodného, Šott naopak jeho výpověď označil za zcela věrohodnou. „Řadu informací měl z první ruky,“ podotkl.

Objasnění v temnotě

Soudce také připomněl, že Babiš i Nagyová se rozhodli neodpovídat ani policii, ani později soudu na otázky. „Je to jejich právo,“ konstatoval. Výpovědi tak byly podle něj kusé a mnoho věcí namísto objasnění „zanechaly v temnotě“.

Nagyová čelila obžalobě z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Vyhlášení rozsudku si v pondělí nevyslechli, oba se z jednání omluvili. Obžalobu od počátku odmítali.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle Šarocha to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

Babišovi juniorovi soud uvěřil

Soudce sice uvěřil výpovědi Andreje Babiše mladšího, že k tvrzenému datu nepodepsal dokumenty o převodu akcií k Farmě Čapí hnízdo, taková skutečnost však nemá žádný vliv na posouzení viny jeho otce v dotační kauze. Obžalovaný expremiér Andrej Babiš (ANO) přitom dle soudu musel a musí vědět, že jeho syn akcie nepřevzal. Zároveň ale nelze kategoricky říci, že dokument za syna podepsal přímo obžalovaný.

Soudce na počátku odůvodnění rozhodnutí shrnul vývoj případu. V kauze bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny, stíhání všech Šaroch postupně zastavil. Tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale po přezkumu v roce 2019 obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Státní zástupce podal obžalobu loni v březnu, soud začal případ projednávat v září. K hodnocení dalších důkazů Šott přistoupí v následující části svého odůvodnění.

Babiš dlouhodobě tvrdil, že je kauza vykonstruovaná, označuje ji za politický proces. Ve své závěrečné řeči se věnoval zejména tomu, jak podle něj různí lidé v případu zneužili jeho syna z prvního manželství, Andreje Babiše mladšího, který trpí schizofrenií. V případu byl Babišův syn původně také obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno. Dál proto v kauze vystupoval jako svědek, jenž tvrdil, že si z něj otec udělal bílého koně.

Tagy: