Pohyb, který člověku škodí: Jakým aktivitám se při problémech s hemoroidy vyvarovat?

Mnohahodinové sezení zvyšuje riziko vzniku a rozvoje hemoroidálního onemocnění, v kombinaci s nadváhou a zácpou se jedná o nejčastější příčinu bolestí, pálení nebo tlaku v konečníku. Málokdo ví, že při problémech s hemoroidy není každá pohybová či fyzická aktivita ke prospěchu. Některé cviky a sporty naopak mohou tlak na oblast pánve a konečníku zvýšit.

Hemoroidy patří mezi témata, o nichž lidé neradi hovoří a stydí se za ně. Podle informací Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP však obtíže se svěděním, pálením, řezáním nebo krvácením konečníku řeší 50 až 70 procent populace – jedná se tak o záležitost, která se netýká jen několika málo jedinců, jak se mohou někteří mylně domnívat.

ČTĚTE TAKÉ: Lékárny stahují závadná antibiotika, mohou být nebezpečná. Kontrola zjistila i další pochybení

Potíže s hemoroidy je přitom zbytečné ignorovat – už kvůli nepříjemnostem, které do běžného života přináší. Rozpohybovat střeva a nenamáhat při tom řitní oblast lze ideálně častou chůzí, plaváním nebo třeba jízdou na běžkách.

Naopak dřepy, zejména ty se závažím, či veslování hemoroidální potíže spíše zhoršují. „Při zvedání těžkých břemen dochází k nárůstu tlaku v pánevní oblasti a nadměrnému stahu análního svěrače. Tím dochází k městnání krve v cévách hemoroidálních pletení, které se rozšiřují. Může dojít i k poškození žilní stěny projevující se krvácením,“ vysvětlil proktolog Martin Kouda z CHIMARE clinic.

Co při hemoroidech nedělat?

Lidé s hemoroidálním onemocněním by měli být opatrní při výběru pohybových aktivit a sportů, které zvyšují tlak na pánevní nebo břišní oblast. Sporty a aktivity, kterým by se měli vyhnout nebo je provádět s opatrností, jsou podle odborníků následující:

  • Vzpírání a zvedání těžkých činek – Při vzpírání dochází k výraznému zvýšení tlaku v břišní dutině a přetížení cév pánevního dna. Rychlé střídání momentů vysokého tlaku (například vytlačování činky nad hlavu) a odpočinku je pro cévy problematické.
  • Sedy-lehy, hluboké dřepy se zátěží – Při provádění sed-lehů dochází k výraznému tlaku na pánev a konečník. Dochází k nárůstu tlaku v břišní dutině, což může zhoršit prokrvení cév v oblasti konečníku a vést k problémům v této oblasti, jako je zvýšený otok, bolest nebo krvácení. Podobně je to s dřepy.
  • Veslování – Při veslování dochází k intenzivnímu zapojení svalů v oblasti pánve a dolní části těla, včetně hýžďových svalů, což může zvyšovat tlak na konečník a okolní cévy. Při dlouhodobém sezení na veslovacím trenažéru také může docházet k vibracím a tření v oblasti sedacích kostí a pánve, což může vést k podráždění nebo zvětšení hemoroidů.
  • Jízda na koni – Při časté jízdě v sedle může docházet k bolestem, mikrotraumatům a otokům řitního otvoru z neustálého otřásání a tření.
  • Vysoká intenzita aerobních aktivit – Rychlý běh nebo intenzivní kardio cvičení (například spinning, HIIT) mohou vést k přetížení pánve a zvýšení tlaku na hemoroidy.
  • Intenzivní cyklistika – Dlouhé jízdy na kole, zejména na nevhodném a špatně nastaveném sedle, mohou způsobit tlak na žíly v pánevní oblasti a omezit průtok krve v dolní části těla. To rozšiřuje žilní stěnu. Tření a vibrace navíc soustavně dráždí citlivou oblast v okolí řitního otvoru.
  • Skákání – Skákání na trampolíně není pro lidi s hemoroidálním onemocněním vhodné, protože nárazový pohyb a zvýšený tlak v břišní oblasti zhoršuje příznaky hemoroidů.

Pohybové aktivity „na pomezí“

Vedle ideálních a nevhodných pohybových aktiv se nachází také ty, které jsou někde mezi. Jedná se o pohyb, u nějž významně záleží na jeho provedení:

  • Jízda na rotopedu – Pokud je sedlo správně nastaveno, může se jednat o bezpečné cvičení.
  • Jemná jóga – Při vynechání některých pozic jde o prospěšné cvičení. V případě jógy je důležité upravit pozice tak, aby byly co nejvíce komfortní, a vyhnout se těm, které způsobují nepohodlí nebo zvyšují tlak v oblasti pánve.

  • Pilates – I když cvičení pilates jako takové není nezbytně nevhodné pro všechny osoby s hemoroidálním onemocněním, je důležité upravit cvičení tak, aby nezvyšovalo tlak v břišní a pánevní oblasti. Vhodné je vynechat například cviky jako „plank“ nebo „hundred“.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi příliš holdují alkoholu. Odborníci apelují na politiky, aby jeho dostupnost omezili

Jednoznačně prospěšné aktivity

Odborníky doporučované pohybové aktivity, které nezatěžují pánevní oblast a břišní dutinu, jsou:

  • Každodenní chůze
  • Nordic walking
  • Plavání – Voda pomáhá podporovat pohyb bez zatížení kloubů a páteře.
  • Tanec a přirozený pohyb
  • Speciální cvičení na posílení svalů pánevního dna a svěračů konečníku

Jakými cviky proti hemoroidům bojovat?

Stačí si najít denně pět minut a provést pár cviků. „Správné cviky mohou zároveň podporovat cirkulaci krve v oblasti pánve, konečníku a v neposlední řadě trvalé stažení svěračů a jejich neschopnost se uvolnit znesnadňuje samotné vyprazdňování,“ uvedla fyzioterapeutka Karolína Vítová a zároveň doporučila pět cviků:

  1. Lehněte si na záda, přitáhněte kolena k hrudníku a držte je v této pozici několik sekund. Volně dýchejte. Poté chodidla pomalu vraťte na podložku.
  2. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a položte chodidla na podložku. Zvedněte pánev a pomalu jí zakružte. Nejprve na jednu stranu, potom na druhou.
  3. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a položte chodidla na podložku. Zvedejte pánev nahoru a poté ji pomalu spouštějte dolů.
  4. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a položte nohy na podložku. Dejte si ruce na břicho a do tohoto místa se pomalu nadechujte a vydechujte.
  5. Sedněte si rovně na židli, chodidla opřete o zem na šíři pánve. Mírně stáhněte řitní svěrače a poté je vědomě uvolněte. Cvik je možné praktikovat i ve stoje.

Pokud vás hemoroidy již trápí, je mnohdy možné je podpůrně léčit i z pohodlí domova – ať už s pomocí lékařských přípravků nebo podle babských rad. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila pět osvědčených rad, jak si při obtížích ulevit.

Významnou roli hraje i oblečení

Při cvičení je velmi důležité nosit vhodné oblečení: volný oděv a pohodlné spodní prádlo. Vyloženě nevhodné jsou kalhotky typu tanga nebo velmi těsné legíny z neprodyšného materiálu. K lepšímu komfortu intimních oblastí je třeba po sportu zpocené oblečení co nejdříve svléci a po osprchování se převléci do suchého oděvu.

Pouhé cviky k odstranění potíží s hemoroidy však nestačí. Základní léčba hemoroidálního onemocnění začíná návštěvou praktického lékaře, užíváním léků na zpevnění žilní stěny a předcházení zácpě či průjmu. Odborníci doporučují omezit sezení a dodržovat oblast kolem konečníku stále čistou. Další rady zájemci naleznou na webech Žilní poradna a Konec tabu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Případů žloutenky v Česku rychle přibývá. Nákaza začíná nenápadně, dojde na plošné očkování?

Tagy: