reklama

OPEC

Výpis příspěvků ke štítku „OPEC“

Češi tankují nejdražší benzín od roku 2014. Jeho cena vydrží, míní analytici

Zatímco v květnu roku 2020 jsme tankovali nejlevnější pohonné hmoty za posledních jedenáct let, nyní své čtyřkolé miláčky krmíme naopak těmi nejdražšími. V případě benzinu jsou ceny nejvyšší od roku 2014. Litr teď v Česku stojí v průměru 33,93 Kč. Nafta zdražuje výrazně pomaleji, ale i tak se jedná o nevyšší cifru od loňského ledna. Litr řidiče vyjde na 31,83 Kč. Podle analytiků se ale růst cen zastaví.

Konec levného benzínu a nafty. Ceny pohonných hmot v Česku začínají stoupat

Počítadlo na stojanech čerpacích stanic se v tomto týdnu točí nepatrně rychleji než v předchozích sedmi dnech. Může za to především oslabující kurz koruny vůči americkému dolaru, který se k obchodování ropy na světovém trhu používá. Naproti tomu dolarové ceny černého zlata spíše stagnují. Česká měna tak bude klíčový faktor, který bude cenovky na tuzemských pumpách ovlivňovat.

Poptávka po ropě silně stoupne. Pohonné hmoty budou postupně zdražovat

Podle Mezinárodní energetické agentury lze v příštím roce očekávat rychlý návrat poptávky po ropě. Zatímco letos by mohla klesnout o více než osm procent, za celý rok 2021 zaznamená téměř šestiprocentní oživení. Vzhledem k tomu, že produkce ropy nebude s poptávkou držet krok, cena černého zlata nejspíše poroste. Následkem toho stoupnou i ceny pohonných hmot na benzínových pumpách, pravděpodobně však nepřekročí úroveň z doby před koronavirovou pandemií.

reklama