Ačkoliv ceny pohonných hmot v současnosti letí dolů, chystané kroky Ruska i kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) mohou benzin i naftu opět výrazně zdražit. V pondělí totiž začne platit dlouho diskutované embargo na ruskou ropu dováženou po moři. Obchodníci jsou zatím předzásobeni, přesto se čeká na ruskou reakci.
Strop má podle nejnovějších informací platit od 60 dolarů za barel. Otázkou však zůstává, jak se ke zastropování postaví Rusko. Ve hře je totiž jako reakce i odpojení ropovodu Družba. To by znamenalo velmi dramatickou situaci na trhu s pohonnými hmotami.
Výše zastropování cen se stává základním problémem, který státy v posledních dnech řešily. Ukrajina si přála velmi nízký strop, kdy by ruská ropa přepravovaná po moři měla být za 30 až 40 dolarů (700 až 930 korun) za barel. Velvyslanci zemí Evropské unie se ale shodli, že ropa se nebude prodávat za více než 60 dolarů (1 390 korun) za barel.
Formální schválení by mělo padnout během víkendu. Cenový strop má platit od pondělí 5. prosince. Zastropování má být jednou ze sankcí, která dopadne na Rusko za agresi na Ukrajině. Peníze z ropy totiž pomáhají financovat válku a strop by měl být nastaven tak, aby to Rusko skutečně pocítilo.
Moskva ale už před zavedením stropu uvedla, že státy, které souhlasí se stropem, se mohou rozloučit s dodávkami ruské ropy. To by se týkalo i České republiky, která tak činí v rámci Evropské unie. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka se jedná o riziko, které je však známé delší dobu. Dodavatelé se proto předzásobili a na trhu tak můžeme vidět nyní pokles cen.
„Dále se ale uvidí. Je tady totiž velká neznámá, co nás v následujících týdnech bude čekat. Nedá se však očekávat, že by důsledky byly takové, jaké přijdou v únoru. Tehdy totiž začne platit zákaz na dovoz pohonných hmot,“ řekl pro CNN Prima NEWS Tyleček.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že základní scénář nyní nepočítá s větším cenovým výkyvem na čerpacích stanicích. „Nevíme ale, jaká bude reakce Ruska. Nicméně Rusko řeklo, že země, které podpoří strop, tak ropu nedostanou,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kovanda. Je také otázkou, zda se ruské varování vztahuje na dodávky námořní či pozemní cestou.
V případě úplného vypnutí dodávek ropy by Česká republika ze dne na den přišla o strategickou surovinu. Ta se dodává na tuzemský trh ropovodem Družba. „Česká republika by pak byla v tíživé situaci s nárůstem cen pohonných hmot. Čím bude strop nižší, tím intenzivnější bude reakce Ruska,“ řekl dále Kovanda.
Podle něj je jakékoliv snížení stropu pro Rusko citelné. „Snížení úrovně stropu ze 65 dolarů na 60 dolarů za barel tak Rusko připraví o deset miliard dolarů ročně. Přitom některé země EU, hlavně Řecko, Kypr či Malta, lobovaly dokonce za stanovení stropu na úrovni 70 dolarů za barel,“ řekl Kovanda.
Do vývoje cen na trhu také může citelně zasáhnout OPEC neboli Organizace zemí vyvážejících ropu. Podle serveru televize CNBC by se v neděli zástupci těchto zemí mohli dohodnout, že omezí svou těžbu. Státy z kartelu OPEC totiž nyní zvažují, jak budou reagovat na embargo na ruskou ropu.