Se zlevňováním benzinu je konec. Ceny opět výrazně rostou, to nejhorší teprve přijde

Stop zdržení u benzinek

Rychle rostoucí ceny paliv

Po týdnech naděje přišla pro motoristy další špatná zpráva. Ceny pohonných hmot začaly znovu růst a jen za minulý týden došlo ke zdražení o několik korun. Výhled do budoucna není vůbec pozitivní, očekává se další zdražování benzinu i nafty. Ceny rostou od začátku roku, k jejich prudkému zdražení došlo po ruské invazi na Ukrajinu. Tehdy překročil Natural 95 i nafta 50 korun za litr.

Kromě všeobecného zdražování rostou i ceny pohonných hmot. Ty vystřelily po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Hned v březnu řidiči tankovali benzin v průměru za 46,09 koruny za litr a v červnu až za 47,82 koruny. Na konci září začala svítat naděje, že cenové výkyvy skončily a Natural 95 spadl pod 40 korun za litr. Jednu chvíli se cena přiblížila předválečné úrovni a klesla na 37,56 koruny.

Od října ale začalo platit zrušené snížení spotřební daně za benzin ve výši 1,50 korun za litr. Spolu s dalšími vlivy tak cena poskočila zpět nad 40 korun za litr a v minulém týdnu dokonce přišlo zdražení o tři koruny za pouhých sedm dní. Ceny se v současnosti v průměru pohybují okolo 41,92 korun za litr.

Kromě zrušeného snížení spotřební daně se na ceně benzinu podepsalo i zdražování ropy Brent. Její cena začala růst od začátku září a zpětně se vždy propisuje do koncových cen paliv se zpožděním. Dá se tak očekávat, že další zdražení teprve přijde.

Přichází další zdražování

Kromě toho dochází také ke zdražování na burze v Rotterdamu, která je pro tvorbu cen na českých pumpách klíčová. „Například nafta zdražila v Rotterdamu v přepočtu na koruny od začátku října o bezmála dvanáct procent,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něj je za růstem ropy a dalších produktů i rozhodnutí kartelu OPEC, který omezí produkci ropy na dva miliony barelů ropy denně. To je razantnější snížení produkce, než se očekávalo.

Kromě benzinu dochází ke zdražování také u nafty. Ta nezaznamenala takový pokles cen, jako tomu bylo u benzinu. Nafta se během začátku ruské invaze na Ukrajinu držela v průměru okolo 50 korun za litr. Ke konci září spadla na průměrných 43,01 koruny.

V současné době se cena pohybuje okolo 45,29 koruny a za minulých sedmi dní zdražila o více než dvě koruny. I zde vláda Petra Fialy (ODS) zavedla snížení spotřební daně, které však zůstalo v platnosti.

Tagy:
benzín Ukrajina ODS Lukáš Kovanda Rotterdam OPEC vláda Petra Fialy pohonné látky motorová nafta ruská invaze na Ukrajinu