Se zlevňováním benzinu je konec. Ceny opět výrazně rostou, to nejhorší teprve přijde

Stop zdržení u benzinek

Rychle rostoucí ceny paliv

Po týdnech naděje přišla pro motoristy další špatná zpráva. Ceny pohonných hmot začaly znovu růst a jen za minulý týden došlo ke zdražení o několik korun. Výhled do budoucna není vůbec pozitivní, očekává se další zdražování benzinu i nafty. Ceny rostou od začátku roku, k jejich prudkému zdražení došlo po ruské invazi na Ukrajinu. Tehdy překročil Natural 95 i nafta 50 korun za litr.

Kromě všeobecného zdražování rostou i ceny pohonných hmot. Ty vystřelily po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Hned v březnu řidiči tankovali benzin v průměru za 46,09 koruny za litr a v červnu až za 47,82 koruny. Na konci září začala svítat naděje, že cenové výkyvy skončily a Natural 95 spadl pod 40 korun za litr. Jednu chvíli se cena přiblížila předválečné úrovni a klesla na 37,56 koruny.

Pumpy musí od půlky října udávat dojezd na různá paliva. Nesmysl, říká odborník

Do českého právního řádu se začíná promítat povinnost provozovatelů čerpacích stanic zveřejňovat tabulku srovnávacích cen, která vychází z evropské legislativy. Tabulka vydávaná ministerstvem dopravy bude obsahovat náklady na ujetí 100 km srovnatelnými vozy za použití různých druhů paliva. Do porovnání je zatím zařazena nafta, benzín, LPG, CNG a elektřina. Odborníci jsou však k jejímu smyslu skeptičtí.

Od října ale začalo platit zrušené snížení spotřební daně za benzin ve výši 1,50 korun za litr. Spolu s dalšími vlivy tak cena poskočila zpět nad 40 korun za litr a v minulém týdnu dokonce přišlo zdražení o tři koruny za pouhých sedm dní. Ceny se v současnosti v průměru pohybují okolo 41,92 korun za litr.

Kromě zrušeného snížení spotřební daně se na ceně benzinu podepsalo i zdražování ropy Brent. Její cena začala růst od začátku září a zpětně se vždy propisuje do koncových cen paliv se zpožděním. Dá se tak očekávat, že další zdražení teprve přijde.

Přichází další zdražování

Kromě toho dochází také ke zdražování na burze v Rotterdamu, která je pro tvorbu cen na českých pumpách klíčová. „Například nafta zdražila v Rotterdamu v přepočtu na koruny od začátku října o bezmála dvanáct procent,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něj je za růstem ropy a dalších produktů i rozhodnutí kartelu OPEC, který omezí produkci ropy na dva miliony barelů ropy denně. To je razantnější snížení produkce, než se očekávalo.

Kromě benzinu dochází ke zdražování také u nafty. Ta nezaznamenala takový pokles cen, jako tomu bylo u benzinu. Nafta se během začátku ruské invaze na Ukrajinu držela v průměru okolo 50 korun za litr. Ke konci září spadla na průměrných 43,01 koruny.

V současné době se cena pohybuje okolo 45,29 koruny a za minulých sedmi dní zdražila o více než dvě koruny. I zde vláda Petra Fialy (ODS) zavedla snížení spotřební daně, které však zůstalo v platnosti.

Tagy:
benzín Ukrajina ODS Lukáš Kovanda Rotterdam OPEC vláda Petra Fialy pohonné látky motorová nafta ruská invaze na Ukrajinu