reklama

Opozice jen politikaří. Nad ODS jsem dávno mávnul rukou, říká český exprezident

Koronavirová krize byla přelomová nejen pro vládu, ale i pro opozici. Václav Klaus ale u ní vidí jen politikaření, malicherné spory o detaily či soutěž o nejštědřejší rozdávání peněz z kapes daňových poplatníků. U opozice podle něho není vidět zájem státu a společnosti jako celku. Radí Václav Klaus svému synovi? A může podle něho šéf spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář uspět ve volbách?

reklama

Václav Klaus opozičním politikům nejvíce vytýká nekoncepčnost a neschopnost předložit voličům jasnou alternativu k vládnímu plánu jak restartovat nejen ekonomiku České republiky. „Rozumím, že se opozice musela tvářit, že se má pomáhat, protože vidí první volby v říjnu a druhé volby v příštím říjnu,“ řekl bývalý český prezident v Partii Terezie Tománkové televizní stanice CNN Prima NEWS.

Zřejmě nejvíce kriticky se Václav Klaus staví k Občanské demokratické straně, kterou před téměř třiceti lety zakládal. „Občas mi píší její členové a jsou zoufalí nad tím, jak se jejich reprezentace ve vrcholové politice chová. ODS měla dostatek času a sil, aby si připravila knížku, kde by říkala jasně, že se mělo všechno dělat jinak. Nic takového neudělala. Chytat za slovo toho či onoho ministra a jen tak se předvádět v parlamentu, to není koncepční program,“ dodal Václav Klaus s tím, že nad ODS už dávno mávnul rukou.

K tématu

Bývalý český prezident se rovněž vyjádřil k politickému hnutí Trikolóra, jemuž předsedá jeho syn. Klaus by Trikolóře dal svůj hlas, pokud by se volby konaly v místě jeho bydliště. Klausovi mladšímu ale prý v politice neradí. „Myslím, že jsem mu radil tím, že jsem ho vychovával, ale teď nemám důvod mu radit jednotlivosti,“ řekl Klaus. Připustil také, že Trikolóru může poškozovat, že zatím ve volbách nezaznamenala žádný úspěch. „Dá se na to ale dívat i tak, že řada těch lidí se tím dostala do politiky, poprvé promluvila do mikrofonu na náměstí, dostane se do médií, a to je investice do budoucna,“ dodal.

Minář? Teoreticky nějaké voliče má

Na druhé straně si nedovede představit, že by ve volbách mohl uspět spolek Milion chvilek pro demokracii, jehož šéf Mikuláš Minář v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že uvažuje o kandidatuře do parlamentu. „Pokud ty statisíce lidí na náměstích nejsou naprostou fikcí, teoreticky nějaké voliče má,“ řekl Klaus.

K tématu

Vzápětí dodal, že by nevolil hnutí, které jen kritizuje, říká nesmyslné návrhy, nemá jednotící filozofii ani jednotící koncepci. „Nevím, za co bojuje, co by mohlo nabízet voličům. Jenom kritiku existujícího stavu? Nevím, jestli lidé, kteří s ním sympatizují, když se nad tím zamyslí, dojdou k tomu, že by mohl přinést něco pozitivního,“ řekl dále Klaus.

Bývalý český prezident se také dotkl výročí 70 let od justiční vraždy Milady Horákové. Podle něho je bez diskuse, že šlo o hrůzný čin, který je třeba si stále připomínat. Vyjádřil ale skepsi nad tím, že připomínka této události se podobá chtěné a organizované kampani. „Kladu si otázku, kdo se najednou vynořil po sedmdesáti letech a veleobjevil toto téma a řeší to způsobem, kterým se to dříve neřešilo, a co tím kdo sleduje,“ komentoval Václav Klaus vyvěšování transparentů s podobiznou Milady Horákové a textem „Zavražděna komunisty“.

Tagy: politika Milion chvilek pro demokracii opozice Václav Klaus Partie Terezie Tománkové Trikolóra

Další hlavní zprávy

Daně

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

V posledních týdnech si o svou pozornost opět řekla takzvaná superhrubá mzda. Terminus technicus, který se vžil pro označení celkových nákladů na práci, je s námi už přes 12 let a zůstane s námi dál. Politická debata, která dnes o superhrubé mzdě probíhá, je jen o způsobu, jakým se bude vypočítávat zdanění našich výdělků. A dokud o něm nebude finálně rozhodnuto, ani nemůžeme říci, kdo, zda a o kolik si v důsledku případné změny polepší.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Ledek, který vybuchl v Bejrútu, je sám o sobě nehořlavý, uvedl člen Akademie věd
reklama
reklama
Bejrútem otřásly dvě exploze, vyžádaly si 100 mrtvých a čtyři tisíce zraněných

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama