reklama

Minář: Nechci chodit příštích pět let demonstrovat, zvažuji kandidovat do parlamentu

Co plánuje spolek Milion chvilek pro demokracii dál? Vstoupí jeho předseda Mikuláš Minář do politiky? Jak vychází spolek s opozicí, kterou vyzývá ke sjednocení, ale prý nedělá pro úspěch ve volbách dost? Na tyto otázky odpovídal Mikuláš Minář v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Milion chvilek pro demokracii už za dobu své existence vystřídal všechny možné formy občanského protestu, od otevřených dopisů po demonstrace. S čím přijdete dál?
Vyčerpali jsme celou řadu možností, jak se občansky projevovat. Mělo to obrovský smysl, občanská společnost se probudila. Zároveň se ukazuje, že jakkoliv je důležité pojmenovávat problémy, samo o sobě to nestačí ke změně. Klíčová změna se musí odehrát v krajských i sněmovních volbách. Těmi hlavními, kdo rozhodnou, zda změna nastane, jsou opoziční strany. Tímto směrem se ubírají i naše další kroky.

Říkáte tedy, že teď už je to na politicích?
My říkáme, že to hlavní je na politicích.

Nebyly pomyslným vrcholem činnosti Milionu chvilek dvě demonstrace na Letné? Může ještě spolek něčím překvapit?
Je to možné, že to byl vrchol. Možné také je, že nás ten vrchol ještě čeká. To se nedá naplánovat. Určitě jsme za jedním z vrcholů, i proto říkáme: přestaňme se fixovat na velké akce typu demonstrací. Jakkoli jsou důležité, nestačí. Od začátku říkáme, že země je v krizi demokracie tím, že posílily oligarchické struktury. Abychom to mohli vyřešit, je třeba dvou partnerů: silné opozice a silné občanské společnosti. Společnost tu je a je ochotná něco dělat, proto říkáme, že míč je na straně politických stran. Jsou na tahu, aby občané na náměstích viděli, že nechodí demonstrovat zbytečně.

Nebojíte se, že oslovujete stále stejné lidi?
Víme, že společnost je rozdělena na tři tábory. Zhruba třetina nás podporuje, třetina nepodporuje a třetina je mezi.

Jak jste na to přišli?
Dělali jsme si výzkum, ale odpovídá to i tomu, co změřily sociologické agentury po těch velkých demonstracích. Je tu tedy potenciál oslovit další lidi.

Milion chvilek se nestane politickou stranou

Loni jste opozici vyzvali, aby do roka a do dne představila opatření, aby nepropadly u voleb hlasy jejích voličů. Lhůta vyprší v listopadu. Co se stane, když opozice neudělá, co od ní očekáváte?
Vyzvali jsme ji, aby se otevřela novým lidem, přišla s vizí budoucnosti země, pokud bude zvolena. A za třetí, aby nepropadaly hlasy pro malé strany. Neřekli jsme, jak to udělat, to nám nepřísluší, je to na opozici. Podzim je mezní termín pro to, aby se voliči dozvěděli ten plán, jak opozice vyhraje sněmovní volby.

Co vy a politika? Už od vás nezaznívají taková kategorická NE, jaká zaznívala dřív. Jak dlouho vás osobně bude bavit být profesionálním demonstrantem?
Já nejsem profesionální demonstrant, to bych vás skutečně opravil. V téhle zemi je řada lidí nespokojených s tím, tak to tu je, proto je důležité, aby existovala iniciativa, která mluví jejich jménem. To je naše role. Dál platí, že Milion chvilek se nestane politickou stranou a jeho úloha je být nadstranickou občanskou iniciativou.

Proto se ptám na vás jako občana. Už dnes na vás některé atributy politika sedí. Jednáte s nimi, zastupujete zájmy konkrétních lidí, kladete požadavky, hodnotíte vládu. Láká vás politika?
Odpověď je jednoznačná, politika mě neláká. Na druhou stranu řeknu toto. Dva a půl roku života jsem obětoval, včetně toho, že jsem nedodělal školu, abych pomohl artikulovat opoziční hlas. Neobětoval jsem to proto, aby ten potenciál nějak vyšuměl, aby došlo k tomu, že politické strany neuchopí ten potenciál a nepřetaví ho v reálné politické výsledky. Já teď nevidím, že by se to dělo, proto zvažuji skutečně všechny varianty.

Co to znamená?
Že zvažuji všechny varianty.

Kandidovat do parlamentu?
Tím pádem zvažuji i tuhle variantu. Já nevím, která varianta má být ta pravá. Třeba se pletu, do podzimu klesnou preference Andreje Babiše, vstoupí tam jiný silný hráč, opozice přijde s nějakou iniciativou... Nemám plán, jak to přesně musí být. Ale musím zvažovat všechny varianty. Já nechci chodit příštích pět let demonstrovat, a proto jsem motivován udělat všechno, aby to tak být nemuselo a příští vládu složily demokratické strany.

S opozicí máme do jisté míry partnerství

Jak byste definoval vztahy mezi spolkem a opozicí? Já jsem zaznamenala, že jste říkal, že nedělají pro své vítězství dost, ony naopak tvrdí, že dost dělají.
Charakterizoval bych je jako vzájemný respekt a do jisté míry partnerství, jde nám o stejnou věc, i když máme jiné role. Klíčovou roli ale mají politické strany. Na druhou stranu ano, začalo to mezi námi i víc jiskřit, očekávali jsme, že vývoj bude trošku jiný. Že bude víc signálů o tom, že se povede přetavit potenciál z náměstí do politických výsledků. Dokážeme pochválit to dobré, co opoziční strany dělají, že spolupracují, ale to hlavní je vyhrát volby. V tom nevidíme v tuto chvíli skutečný plán. Nechceme ale opozici za každou cenu tepat.

Tagy:
Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále
OH 2021

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?
Volby 2021

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Tenistka Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s přehledem porazily tchajwanské soupeřky a rovněž míří do druhého kola. V neděli se ještě představí bronzová medailistka z Ria 2016 Petra Kvitová, jediný český zástupce v mužské dvouhře Tomáš Macháč a pár Plíšková, Vondroušová.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama