reklama

Opozice kritizuje programové prohlášení Fialovy vlády. Je to až děsivé, říká Okamura

Programové prohlášení nové vlády je „až děsivé“. Takto jej zhodnotil předseda opoziční SPD Tomio Okamura v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Zkritizoval například položky ve zdravotnictví a stejně tak v boji proti zdražování energií. Koaliční představitelé, kteří byli rovněž hosty pořadu, jeho slova označili za lži a polopravdy.

reklama

„Je to až děsivé,“ řekl na úvod ke zhodnocení programového prohlášení nové vlády premiéra Petra Fialy Okamura. Zkritizoval například pasáž v kapitole o zdravotnictví, kterak chce vláda diskutovat o cenové konkurenci zdravotních pojišťoven. „Tedy že bohatší budou mít vyšší standard a chudší horší,“ prohlásil k plánu opoziční politik.

Kromě toho se Okamura do nového kabinetu opřel kvůli rostoucím cenám energií. „Vláda dokonce přiznala, že ceny energií budou růst. Představoval bych si větu, že budete proti, ale vy tu přímo připouštíte, aby růst cen byl plynulý, ne skokový,“ poznamenal Okamura s dovětkem, že se tak má činit na základě „diktátu Evropské unie“.

Vadí mu také absence některých témat. „V kapitole životního prostředí jste vynechali důl Turów. Místo toho tam máte výběr národního ptáka,“ kritizoval představitele vládnoucí koalice šéf SPD.

Přidal se k němu i bývalý ministr průmyslu, obchodu a také dopravy Karel Havlíček (ANO). Tomu v programovém prohlášení podle jeho slov chybí měřitelnost a považuje jej za příliš obecný. „Co mi vadí nejvíc, je, že se tam neprolíná sjednocující prvek jako například Inovační strategie,“ řekl Havlíček ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že by prohlášení posoudil jako trochu lepší bakalářskou práci.

Změť polopravd a lží, řekl k Okamurovým slovům Skopeček

Plán naopak hájili koaliční místopředsedové Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) a Jan Skopeček (ODS). Prvně jmenovaná zmínila, že základním cílem nové vlády i podle programového prohlášení je zajistit, aby už nedocházelo k tak vysokým schodkům státního rozpočtu jako doposud. „Vláda ho musí snižovat rozumným způsobem,“ řekla Kovářová. Zároveň si je vědoma i efektu stárnutí populace, na druhou stranu však slibuje, že v roce 2023 bude hotová první etapa tolik kýžené důchodové reformy.

Skopeček pak argumenty Okamury označil za „změť polopravd a lží“. „Vláda přinesla programové prohlášení, které je cestou, jakým směrem Českou republiku směřovat. Chceme být otevření a transparentní, aby lidi viděli, co je naším cílem. Jsem rád, že tam je důraz na udržitelné veřejné finance,“ dodal Skopeček. Sám zároveň zmínil, že plán považuje za velmi konkrétní.

Tagy:
Jan Skopeček STAN ODS Petr Fiala Karel Havlíček Tomio Okamura hnutí ANO SPD Věra Kovářová programové prohlášení vlády 360°

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama