V EU se mluví o vystoupení Maďarska. Orbán je totiž populista hájící Putina, tvrdí Kolaja

Evropská komise minulý týden představila výroční zprávu o stavu právního státu ve všech zemích. Opakuje se v ní kritika Polska a Maďarska. V případě konfliktu na Ukrajině se Varšava staví jednoznačně na stranu Ukrajiny, u Maďarska to ale není jednoznačné. Podle europoslance Marcela Kolaji se z maďarského premiéra Viktora Orbána stal populista, který hájí zájmy Vladimira Putina.

Evropská komise ve své výroční zprávě kritizuje právní stát v Maďarsku. Mluví se dokonce o tom, zda by tato země kvůli svým postojům neměla opustit Evropskou unii, tvrdí europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). „Osobně jsem zastáncem toho, aby se v Maďarsku začaly dodržovat zásady právního státu. Aby Viktor Orbán přestal pošlapávat právní stát a aby si Maďarsko našlo cestu zpět do středu EU,“ uvedl Kolaja s tím, že problémy jsou v této zemi dlouhodobé.

„Pro Maďarsko by bylo vystoupení z EU nevýhodné. Musí představit plán, jakým způsobem bude situaci řešit, jinak se může stát, že přijde o část evropských financí,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Maďarský premiér Viktor Orbán podle Kolaji nehájí zájmy svých občanů. „V poslední době to vypadá, že hájí spíš zájmy Vladimira Putina a své vlastní. Je to politik, který sklouznul k těžkému populismu,“ řekl Kolaja. Podotkl, že podobný populismus jsme mohli vidět i u Andreje Babiše. „Koneckonců Babiš několikrát označil Orbána za svého přítele,“ dodal europoslanec.

Zdechovský vidí problém také v rétorice Maďarska. „Politici něco jiného říkají doma, něco jiného si myslí a něco jiného říkají v Bruselu,“ zdůraznil Zdechovský s tím, že se Maďarsko musí rozhodnout, kde chce stát. „Jestli chce být v klubu s vyspělými zeměmi EU, nebo si vybere cestu podpory Vladimira Putina, stejně jako Srbsko a některé další země,“ sdělil Zdechovský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:25

Ukrajinci ukořistili další tank

23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.