Maďarská hranice z jihu je v obležení migrantů, kteří se chovají agresivně a jsou ozbrojeni, uvedl tamní ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko proto zřizuje novou pohraniční stráž.
Maďarsko podle ministra vlády Viktora Orbána letos na jižní hranici zadrželo přes 120 tisíc nelegálních běženců, což je podle ministra dva a půlkrát více než loni touto dobou. Informoval o tom server About Hungary.
„Migranti se navíc chovají agresivně a násilně, ozbrojili se a nestydí se své zbraně použít,“ uvedl Szijjártó. Podle ministra se tak dopouštějí trestného činu a ani mezinárodní právo nedává běžencům možnost překročit takto hranice.
Ministr se také opřel do Evropské unie kvůli „promigrační politice“. Unii zkritizoval i kvůli proplacení jen malého zlomku maďarských nákladů na zastavení migrace. Maďarsko v minulých letech patřilo k největším kritikům způsobu, jakým se EU snažila zvládat migrační vlnu z Blízkého východu a Afriky.
Unijní instituce už léta s Orbánovou vládou vedou spory kvůli omezování základních hodnot EU, jako je dodržování principů demokracie a právního státu. Vytýkají jí právě tvrdý přístup k migrantům z neevropských zemí, ale i potírání nezávislosti soudnictví či omezování plurality médií, akademických svobod nebo práv sexuálních menšin.
Maďaři zřizují novou pohraniční stráž
Země, která se dlouhodobě cítí ilegální migrací ohrožena, nyní zřizuje novou pohraniční stráž, takzvané pohraniční lovce. Ti mají současně chránit hranice EU včetně Rakouska, uvedl ministr Szijjártó. V pátek začal nábor zájemců o službu u nich, zástupce policejního šéfa Zsolt Pozsgai řekl, že do tří let by u těchto oddílů mělo práci najít 2 200 lidí.
Maďarská vláda také zesílí plot z ostnatého drátu na hranici se Srbskem, informovala agentura APA. Nyní čtyřmetrový plot se má zvýšit o další metr. Nový plot vznikne na maďarsko-srbsko-chorvatském trojmezí v oblasti národního parku Dunaj-Dráva. Maďarsko se stavbou plotů na jižních hranicích začalo za migrační krize v roce 2015.
Zatímco Maďarsko ochranu hranice posiluje, slovinská armáda v pátek bariéru s ostnatým drátem na hranici s Chorvatskem začala rozebírat. Nová vláda liberálně-zeleného premiéra Roberta Goloba uvádí, že situace se od migrační krize z let 2015 a 2016 zcela změnila a plot je nyní „neadekvátním řešením“. Nahradit ho mají jiné způsoby ostrahy hranice.