Ostuda Hradu a tajná zpráva na ruské ambasádě. V Partii se řešil skartovaný dokument

Policie v současnosti prověřuje, zda Hrad v minulém roce úmyslně neskartoval citlivý dokument o kauze Vrbětice, který by dokazoval sabotáž ruských agentů v českém muničním skladu. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v Partii Terezie Tománkové prohlásil, že zpráva mohla klidně skončit na ruské ambasádě. Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) podezření vnímá jako ostudu Hradu.

Prezidentská kancelář v sobotu publikovala zprávu, podle které jakákoli skartace dokumentů probíhala v souladu s předpisy. Hrad tvrdí, že zničil vždy jen nepotřebné zprávy. Spekulace o tom, jaký dokument skutečně zmizel v propadlišti dějin, ale zůstávají.

Starosta Prahy 6 Kolář se domnívá, že chování Hradu a především Jiřího Ovčáčka a Vratislava Mynáře způsobilo, že prezidentské kanceláři už nikdo nevěří. „Důvěra v tu instituci klesá. Potom je logické, že přichází větší veřejný zájem, aby Hrad informoval. Pak dochází k úniku takových informací, to také není dobře,“ popsal člen TOP 09.

„Kvůli jejich aroganci není možné mít jakékoliv slitování. Jestliže tam dochází k takové manipulaci, nedivil bych se, kdyby ta zpráva šla na ruskou ambasádu. Já Hradu nevěřím,“ řekl Kolář napřímo.

Faux pas Hradu

Také Gregorová v Partii kritizovala chování Hradu a mlžení kolem tak citlivé události, jakou je kauza Vrbětice. „Neskutečná ostuda, že vůbec Hrad dopustil takové spekulace. Kancelář prezidenta republiky by se neměla chovat, aby vůbec něco takového bylo možné. Všechno jsou spekulace, ale právě to je problém. Že můžeme spekulovat bez jasných odpovědí,“ domnívá se europoslankyně.

Poslanec SPD Jaroslav Bašta naopak v Partii kritizoval, že se tak citlivé informace, které jsou zatím ve fázi spekulací, dostaly do médií. „Mě zpráva o skartaci překvapila. To by byl nestandardní krok. Ještě víc mě překvapilo, že zpráva byla v určitém režimu utajení. To znamená, že i vyšetřování incidentu má probíhat v nějakém režimu,“ uzavřel Bašta.

Tagy:
Ondřej Kolář kritika Partie Terezie Tománkové zpráva Vrbětice Hrad Rusko Kancelář prezidenta republiky Markéta Gregorová Jaroslav Bašta